Vara virgujaid on rohkem kui arvatud

Foto: Simon Matzinger/Unsplash

Mõned inimesed lähevad õhtul meeleldi vara magama ja ärkavad ka hommikul juba enne kukke ning koitu rõõmsa ja väljapuhanuna. Nüüd selgub, et neid inimesi on palju rohkem, kui seni arvatud.

Ameerika teadlased eesotsas Louis Ptacekiga San Fransisco California Ülikoolist väidavad oma uurimuse põhjal, et seni üliharvaks peetud väga varajast kronotüüpi esineb täiskasvanute seas vähemalt ühel inimesel 300'st. Nende inimeste tsirkadiaanrütm ehk sisemine kell on suurema osa teistega võrreldes mitu tundi ees.

Kui suurem osa inimesi on kell neli või viis hommikul ärgates väga unised, siis varajase kronotüübiga inimestel ongi see loomulik ärkamisaeg. Õhtul võib neil uni peale tikkuda aga juba kella kaheksa-üheksa paiku.

Ptacek ja kolleegid uurisid läbi andmed, mida oli unekliinikus ligi kümme aastat patsientide kohta kogutud. 2400 patsiendi seast leiti 12, kes esialgse mulje põhjal ülivarajasse kronotüüpi kuulusid. Neist kaheksa nõustus osalema edasises uuringus ja kõik need kaheksa osutusid ka tõepoolest loomupäraselt väga varajaseks magajaks.

Nii teevadki Ptacek ja kaasautorid ajakirjas Sleep järelduse, et seda tüüpi inimesi on konservatiivsel hinnagul üks 300'st, kuid tõenäoliselt veelgi rohkem.

Tähelepanu väärib, et kõigi kaheksa väitel on neil samasuguse unetsükliga inimesi ka lähisugulaste seas. Kontrollimisel selgus, et väide kestis selgelt viiel juhul kaheksast. Nõnda võib arvata, et varajasel uinumisel ja ärkamisel on tugev geneetiline aluspõhi.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: