Puhkav aju mängib tööülesandeid uuesti läbi

Foto: Oleg Ivanov/Unsplash

Mida teeb aju, kui me puhkame? Kui puhkame, siis tihtilugu mängib aju läbi meie viimatisi tööülesandeid. Teadlased on seda nüüd senisest veel paremini teada saanud.

Nicolas Schuck Saksamaalt Max Plancki Inimarengu Instituudist ja Yael Niv Ameerika Ühendriikidest Princetoni Ülikoolist kirjutavad ajakirjas Science, et ka inimese aju mängib puhkeseisundis läbi ka mitteruumilisi ülesandeid.

Varem on teadusuuringutes ilmnenud, et närilise aju mängib uuesti läbi ruumilisi ülesandeid. Kui närilisel lasta labürindis orienteeruda ja pärast puhata, siis näitab ajukuva, et puhkeolekus korduvad hipokampuse nimelises ajuosas samasugused aktiivsusmustrite järjestused nagu labürindis teed otsides.

Schuck ja Niv tegid nüüd katseid 33 inimesega. Katseisikud vaatasid arvutiekraanilt järjest pilte. Igal pildil olid kohakuti kaks poolläbipaistvat kujutist – maja ja inimese nägu.

Ülesandeks oli jälgida vahetuvaid pilte ja keskenduda kõigepealt majadele. Kui aga mõnel pildil oli maja selgelt uuem või vanem kui eelmisel pildil olnud maja, siis edaspidi tuli hakata keskenduma inimeste nägudele. Seda senikaua, kuni pildile ilmus nägu, mis oli selgelt kas noorema või vanema inimese oma kui eelmisel pildil; siis tuli jälle hakata majadele keskenduma.

Ülesanne ei olnud väga keeruline, kõik said hästi hakkama, kuid see ei olnud siiski peamine. Peamine selgus hiljem, ülesandest puhates, kui funktsionaalse magnetresonantsi meetodil tehtud ajupilt näitas, et tõepoolest, ka inimese hipokampus mängib ka mitteruumilise ülesandega tegelemise järel seda tegevust uuesti läbi.

Arvatavasti on läbimäng vajalik selleks, et asi paremini meelde jääks ja järgmine kord sama ülesanne veelgi paremini välja tuleks.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: