Marsil värises maa, üsna kindlasti

Marss.
Marss. Autor/allikas: Kevin Gill/Creative Commons

Ka Marsil võib maa väriseda. Nüüd on see üsna kindlalt teada, sest mullu detsembris Marsile toimetatud seismomeeter nimega SEIS on registreerinud signaali, mis teadlaste sõnul võib tõepoolest olla seismilise tõuke märk.

Prantsuse kosmoseagentuurile CNES kuuluv SEIS laskus Marsile Ameerika kosmoseagentuuri NASA Marsi-maanduri InSight pardal, kust ta siis robotkäega välja tõsteti ja omaette Marsi pinnale asetati.

CNES andis eile avalikkusele teada, et SEIS on nüüd registreerinud nõrga, kuid selge seismilise signaali.

Marsi maavärinaid mõõtes loodavad teadlased paremat aimu saada Marsi siseehitusest, siseehituse põhjal aga sellest, kuidas Marss miljardite aastate eest tekkis.

Esialgu aga tuleb kindlamini välja selgitada seegi, kas 6. aprillil registreeritud värin pärines tõesti Marsi põuest või oli tegu näiteks mõne pinnapealse kivirahnu varinguga.

CNESi teatel on SEIS juba ka varem kolme samasugust, kuid veel nõrgemat signaali kinni püüdnud.

Ka juba 1976. aastal Marsile laskunud sondidel Viking 1 ja Viking 2 olid seismomeetrid kaasas. Nende mõõtmistulemuste usaldusväärsus on aga kaheldav, sest neid ei paigutatud otse planeedi pinnale, vaid jäeti sondi sisse, mistõttu nad reageerisid ka sondis olnud muu tehnika vibratsioonile ja sondi ümber puhunud tuulele.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: