Foiniiklaste meresõite ajendas hõbedahimu

Foto: Yassine Khalfalli/Unsplash

Vanad foiniiklased olid tublid meresõitjad. Nüüd tuleb välja, et nad need tänapäeva Liibanoni ja Iisraeli aladelt pärit seiklejad jõudsid Pürenee poolsaarele varem kui arvatud, ja neid ajendas selleks hõbedahimu.

Tzilla Eshel ja Yigal Erel Iisraelist Jeruusalemmast Heebrea Ülikoolist analüüsisid koos kolleegidega kolme foiniikia hõbeda-aaret, mis on Iisraeli pinnalt leitud.

Üks neist aardeist pärineb keemiliste märkide põhjal miinus 10.–9. sajandi Sardiiniast, teine miinus 10.–9. sajandi Türgist ja kolmas palju kaugemalt läänest, miinus 9. sajandi Pürenee poolsaarelt.

Kõik need aarded on kas sama vanad või veelgi vanemad kui esimesed foiniiklaste püsiasulad nende päritolumaadel. Seega tõid nad kaugetelt maadelt hõbedat koju ammu enne seda, kui nad neid maid ise koloniseerima asusuid.

Siit järeldavadki Eshel ja Erel, et foiniiklased purjetasid kaugele läände palju varem kui seni arvatud, ja et neid ajendas selleks soov hankida hõbedat.

Autorid kirjutavad oma uuringust ja järeldustest Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: