Teadlased said teada, kuidas palavik terveneda aitab

Foto: rawpixel/Unsplash

Mida head teeb palavik? Hiina teadlased selgitasid välja, et kui kehatemperatuur tõuseb, käivitub teatavates immuunsüsteemi rakkudes mehhanism, mis paneb nad kehasse tunginud haigustekitajate poole liikuma.

JianFeng Chen Shanghai biokeemia ja rakubioloogia instituudist ning ta kolleegid kasvasid hiire immuunsüsteemi rakke nimega T-rakud ja tõstsid temperatuuri 40 kraadini, mis tähendaks hiire jaoks kõrget palavikku.

Kuuma peale hakkasid T-rakud tootma kuumašoki valke, mis on sellistel puhkudel rakkudes tavaline, kuid Chen ja kolleegid said jälile sellele, et kuumašoki valgud seondusid T-raku välismembraani sisepinnal integriini-nimeliste valgu molekulide külge.

Integriini molekulide teine ots ulatub läbi rakumembraani ka väljapoole ja kui organismi on tabanud põletikku põhjustav nakkus, siis haakuvad need väljaspoolsed otsad veresoone seina külge ja hakkavad T-rakku mööda soone seina põletikukolde poole vinnama. Chen ja kolleegid märkasid, et kui kuumašoki valgud integriini molekuli seespoolse otsaga seondusid, siis nende molekulide väljaspoolsed otsad aktiveerusidki.

Et asja üle kontrollida, tegid teadlased edasi katseid ka päris hiirtega, kellest mõned olid geneetiliselt muundatud, nii et nende integriini valgud ei suutnud kuumašoki valkudega seonduda. Kui teadlased selliseid hiiri salmonella bakteriga nakatasid, surid need peagi. Muundamata hiired aga enamasti paranesid.

Chen ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Immunity, et immuunsüsteemi tugevdamiseks võiks hakata välja töötama kuumašoki valkude sünteesi soodustavaid ravimeid.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: