Eesti teaduse populariseerimise elutööpreemia pälvis Mihkel Zilmer

{{1542805980000 | amCalendar}}
Foto: Sven Tuppits

Täna anti Tartus, Dorpati konverentsikeskuses toimuval teaduskommunikatsiooni konverentsil "Teadus sotsiaalmeedias – meelelahutuse ja müra vahel?" üle 2018. aasta Eesti teaduse populariseerimise riiklikud auhinnad.

Tiiu Silla nimelise elutööpreemia pikaajalise süstemaatilise teaduse ja tehnoloogia populariseerimise eest pälvis Mihkel Zilmer.

Mihkel Zilmer on teadlane ja õppejõud, kes on üle 40 aasta tutvustanud teaduspõhise toitumise aluseid ja populariseerinud nii enda kui teiste uurijate teadusuuringute tulemusi. Lihtne ja rahvale arusaadav sõnakasutus koos sügavate teadmistega on olnud see, mille tõttu tema esitatud sõnumid on inimestele hästi vastuvõetavad ning soovitused järgitavad. Mihkel Zilmer on koostanud üle kahekümne rahvusvahelistelt tiitlivõistlustelt medaleid saanud sportlaste teaduspõhised toitumiskavasid (nt Gerd Kanter jt). Ta on nende aastate jooksul normaalse söömise ja joomise kohta tarkust ning juhiseid jaganud arvuliselt mitme Eesti jagu rahvale.  See on olnud töö, mis on äärmiselt vajalik inimeste tervise ja heaolu tugevdamiseks ning elukvaliteedi parandamiseks.

"Põhimõtteliselt see on sama nagu infoprügi koristamine, kas tahame elada puhtamas keskkonnas või mitte. Toon võrdluseks olmeprügi - infoprügi on rohkem kui olmeprügi, nii et teadlased ja teaduse populariseerijad peavad aitama seda koristada*. Ja veel - ma soovitaks aru saada, et kõige võimsam teaduse populariseerimise variant on see, kui inimesel on palju näiteks doktorante. See on läbi noorte teaduse populariseerimine, aga üksikisik ei ole nii võimas, et ta muudaks," rääkis Zilmer "Aktuaalsele kaamerale".

"Küll n-ö naljaga pooleks, ma ütlen, et jaa, ma olen väga võimsalt hakanud muutma aastast 2003, seletades inimestele, kuidas käib normaalne söömine ja see muudab võimsalt palju asju. Ma seletan, kuidas: kui inimene on normaalne sööja, näiteks mees ja naine - perekond - mõlemad on normaalsed sööjad, siis perekond on normaalne selle kohapealt. Kui perekond on selle kohapealt normaalne, siis on suguvõsa normaalne, kui on suguvõsa normaalne, siis on kogukond normaalne, kui on kogukond normaalne, siis on ühiskond normaalne. Aga kõik hakkab normaalsest söömisest," lisas ta.

Parima teaduse ja tehnoloogia populariseerija peapreemia pälvis teadusajakirjanik Priit Ennet (Eesti Rahvusringhääling), kes on pikaaegne Eesti teaduse populariseerija ja Eesti Teadusajakirjanike Seltsi eestvedaja. Ennet on juba alates 2005. aastast juhtinud Vikerraadios saadet "Labor", samuti teeb ta populaarseid hommikusi "Teadusuudiseid".

II preemia pälvis zooloog ja pedagoog Aivo Tamm, kes on silmapaistvalt edukas loodusteaduste huvi tekitaja ja hoidja õpilastele toimuvate huviringide kaudu.

Teadust ja tehnoloogiat populariseerivate tegevuste ja tegevuste sarjade hulgas pälvis peapreemia Elva Gümnaasiumi Miniteaduskool, mille eestvedajad on õpetajad Evelin Toom ja Külli Korol.

II preemia tegevuste ja tegevuste sarjade kategoorias pälvisid looduskeskkonna-alased katsed lasteaedades, eestvedaja Huvitava Bioloogia Kool.

Teaduse ja tehnoloogia populariseerimise eest audio-visuaalse ja elektroonilise meedia abil autasustati peapreemiaga õppefilmide sarja soodest "Ah soo!", mille idee autor ja stsenarist on Piret Pungas-Kohv Eestimaa Looduse Fondist.

II preemia anti Zooloogid 2.0 veebipõhisele blogile, mille eestvedajad on Randel Kreitsberg ja Tuul Sepp.

Teaduse ja tehnoloogia populariseerimise eest trükisõna abil said peapreemia Ajakiri Eesti Loodus ja peatoimetaja Toomas Kukk.

II preemia trükisõna valdkonnas anti artiklite sarja "Antibiootikumid ja ravimresistentsus" eest Ülar Allasele ja Tanel Tensonile Tartu Ülikool.

Parima uue algatuse eest teaduse ja tehnoloogia populariseerimisel anti välja peapreemia loodusvaatluste maratonile, mille eestvedajad Märt Kose ja Veljo Runnel, Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed.

II preemia uue algatuse eest teaduse ja tehnoloogia populariseerimisel anti huvihariduse näidisõppekavale "Mänguline matemaatika koos LEGO EV3 robotiga 4. - 6. klassis" ning eestvedaja Janika Leostele koos meeskonnaga.

Eesti Teadusajakirjanike Seltsi teadusajakirjanduse sõbra auhinna Ökul saab tänavu Tartu Ülikooli botaanika vanemteadur Aveliina Helm. Helmi sõnul peavad teadlased oma valdkonnast ise rohkem rääkima.

"Minu teadusvaldkond on ehk ka selline, et ma leian, et see ongi väga oluline, et kõik teaksid. Ma ise tegelen elurikkuse uurimisega, looduskeskkonna seisundi hindamisega ja ma leian, et see on väga oluline, et see, mida meie teadlaste ringkonnas teame sellest, jõuaks ka laia ühiskonnani," ütles ta.

"Eesti Teadusagentuuris me näeme, et konkurents teaduse populariseerimise auhindadele läheb iga aastaga üha tugevamaks. See on kindel märk teaduskommunikatsiooni edenemisest meie riigis. Selle üle, et üha rohkem teadlasi peab oma teadustööst rääkimist ja kirjutamist igapäevatöö lahutamatuks osaks, saame ainult suurt rõõmu tunda. Usun, et selle aasta preemia saanute eeskuju nakatab paljusid. Aitab ju teadus meil maailma paremini mõista ja igapäeva eluga paremini toime tulla ning on parim viis maailma uurimiseks ja edendamiseks," kommenteeris Eesti Teadusagentuuri tegevjuht Karin Jaanson.

Eesti teaduse populariseerimise auhinda antakse välja alates 2006. aastast. Auhinda rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning seda annavad koostöös välja Eesti Teaduste Akadeemia ja Eesti Teadusagentuur.

Eesti teaduse populariseerimise auhinna eesmärgiks on tunnustada Eestis teaduse populariseerimisega tegelevaid inimesi ja tõmmata suuremat tähelepanu ning anda hoogu teadust ja tehnoloogiat avalikkusele tutvustavatele tegevustele.

*algses tekstis oli toimetamisel tulnud sisse viga ning sõna koristada oli ekslikult asendatud sõnaga populariseerida. Toimetaja vabandab.  

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: