X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tallinna Tehnikaülikooli uus lühinimi on TalTech

{{1537175220000 | amCalendar}}
Foto: TTÜ

Tallinna Tehnikaülikool (TTÜ) hakkab edaspidi rahvusvahelises turunduses kasutama lühendit TalTech. Varem kasutas TTÜ rahvusvaheliselt lühendit TUT, mis tulenes ülikooli ingliskeelsest nimetusest Tallinn University of Technology.

TTÜ on esitanud patendiametile taotluse kaubamärgi TalTech kaitseks, kirjutab portaal Geenius.

Tegemist on ülikooli uue rahvusvahelise nimega, mis välistudengeid kõnetaks oluliselt paremini kui senine Tallinna tehnikaülikool või selle lühend TTÜ.

TalTech asendab seniseid erinevad lühendeid nagu TTÜ, TUT ja TTU.

"Tallinna Tehnikaülikool on viimase paari aasta jooksul läbinud suured muudatused nii töö- kui ka õppekorralduses, et olla talentidele sobilik kaasaegne õppe- ja töökeskkond, kus sünniksid ka edaspidi silmapaistvad teadustulemused ja tehnoloogilised lahendused Eesti ja maailma ees seisvatele väljakutsetele," kirjeldas Tallinna Tehnikaülikooli rektor Jaak Aaviksoo.

Uue lühinime kasutuselevõtt ülikooli sajandal tegutsemisaastal märgib rektor Aaviksoo sõnul ülikooli jaoks ühe arenguetapi lõppu ja järgmise aastasaja saabumist. Lühinimi TalTech on ülikooli sees erinevate projektide puhul kasutusel olnud juba mõnda aega, kuid nüüd saab see värske kuju ja muutub ülikooli ametlikuks lühinimeks nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt. Ülikooli täispikaks nimeks jääb Tallinna Tehnikaülikool, TalTechist saab lühinimi.

"Meil on juba täna palju välisõppejõude ja tudengeid, meie uurimisrühmades on helgeid päid kogu maailmast. Selleks et püsida konkurentsis ja talente ka edaspidi meie ülikooli meelitada, nii kodust kui ka kaugemalt, tuleb rahvusvahelises võrdluses olla tugev ja väljapaistev. Jõuline ja eristuv nimi on küll ainult üks väike osa kogu identiteedist ja mainest, aga siiski oluline," kirjeldas Aaviksoo.

Infotehnoloogia professori Tanel Tammeti sõnul on praegu muutuseks õige aeg.

"Rahvusvahelisel tasemel ta on lihtsalt arusaadav. Meie senine lühend on puhtalt sisekasutuseks, keegi ei saa ju aru, mida tähendab krüptiline kombinatsioon. Rahvusvaheliselt selline nimi, et on -tech lõpus ja linnanimi ees, on täiesti konventsionaalne tehnoloogiaülikooli nimi. Aga ma arvan, et just see hetk, et me selle praegu ära tegime, mille oleks pidanud võib-olla ammu tegema, me oleme täpselt jõudnud sellesse aega, mis on õige," rääkis ta "Aktuaalsele kaamerale".

Ülikool on juba registreerinud domeeni taltech.ee, mis juba praegu viib ülikooli kodulehele. Samuti tutvustatakse ülikooli selle nimega Vikipeedias. Nimevahetuse pidanuks ametlikult välja hõikama ülikooli rektor Jaak Aaviksoo täna õhtul pidulikul kontsertlavastusel "Tulevik algas eile", mis kantakse üle ETV-s.

Üks TTÜ vilistlastest on ka "Aktuaalse kaamera" toimetaja-saatejuht Margus Saar.

"Meil oli keeruline aeg. Ma astusin kooli ikkagi siis, kui poliitökonoomiat hakati meile õpetama, ja lõpetasin siis, kui Eesti hakkas sinimustvalget lehvitama ehk 1988. aastal. Muuseas, oli veel üks huvitav nüanss selle asja juures - sel ajal kui mina TIP-is õppisin, tähistati TIP-i 50. sünnipäeva ja kolme aasta pärast juba 70. sünnipäeva. Igatahes on nüüd vähemalt algusaasta ilmselt õigeks läinud, nii et 100 on nüüd täis," meenutas Saar "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus.

TTÜ tunnustab kord aastas oma vilistlasi aasta vilistlase tiitliga. Ülikooli 100. aastapäeva aktusel kuulutati aasta vilistlaseks 2018 Euroopa Komisjoni mobiilsuse ja transpordi peadirektoriaadi peadirektor Henrik Hololei.

"Henrik Hololei on Euroopa Komisjoni esimene, seni ka ainukene eestlasest peadirektor ja ühtlasi noorim sellesse ametisse asunud komisjoni ametnik," ütles TTÜ vilistlaskogu juhatuse esimees Väino Kaldoja. "Tema poolt juhitav valdkond on olulise mõjuga kogu Euroopa majandusele. Oleme uhked, et kõrghariduse on Hololei omandanud Tallinna Tehnikaülikoolis, aasta vilistlase tiitliga tahame teda oma saavutustega tuua eeskujuks kõikidele õppivatele noortele."

Toimetaja: Marju Himma, Janet Õunapuu, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: