Otse kell 14: TTÜ tähistab 100. sünnipäeva aktusega

Tallinna Tehnikaülikooli rektor Jaak Aaviksoo
Tallinna Tehnikaülikooli rektor Jaak Aaviksoo Autor/allikas: TTÜ

Esmaspäeval tähistab Tallinna Tehnikaülikool oma 100. aastapäeva aktusega, mida algusega kell 14 saab vaadata ERR.ee vahendusel. Õhtul kell 19.25 algavat pidulikku kontserti kannab üle Eesti Televisioon.

Tehnikaülikooli juubelile pühendatud akadeemilisel aktusel kuulutatakse välja aasta vilistlane, promoveeritakse doktorid ning audoktorid. Tehnikaülikooli tervitavad peaminister Jüri Ratas ning riigikogu esimees Eiki Nestor, kes mõlemad on ka ülikooli vilistlased.

Rektor akadeemik Jaak Aaviksoo rõhutab pidupäeval: "Tihe ja praktiline seotus Eesti majanduse, sealhulgas ettevõtlusega, on iseloomustanud tehnikaülikooli pürgimusi läbi kõigi aastate ning oma teise aastasajasse astudes peab ülikool oma missiooniks ka edaspidi panustamist innovaatilisse Eestisse jätkusuutlikus digimaailmas."

Aastapäevakõne peab energeetikaprofessor Ivo Palu, kes alustab "saagu valgus"-hetkest ning jõuab välja tõdemuseni, et tulevikus ei ole meil enam lihtsalt elektrijaam Narvas ja elektri tarbimine ülejäänud riigis, vaid järjest rohkem toodetakse elektrit seal, kus on reaalne tarbimisvajadus ja tootmise võimalus ning seda suures osas fossiilkütuste vabalt.

Tehnikaülikooli aastapäevale pühendatud kontsertlavastuse "Tulevik algas eile" otseülekanne Eesti Televisioonis algab täna kell 19.25. Kontserti saab vaadata ka portaalis err.ee. Kontsertlavastus on mänguline pilguheit tehnikaülikooli rolli meie elu ja keskkonna kujundamisel nii minevikus, olevikus kui ka tulevikus. Ülikooli viie tippteadlase tulevikunägemused põimuvad tuntud muusikute hittidega, mis tulevad ettekandmisele spetsiaalselt selleks õhtuks loodud uudses ja suurejoonelises vormis.

Tänane tehnikaülikool sai alguse 17. septembril 1918, mil Saksa vägede poolt okupeeritud Eestis hakkas kohalikke tehnikaharitlasi koondav Eesti Tehnika Selts korraldama tehnilisi erikursusi. Kursustele registreerus 120 tehnikahuvilist ning õppida sai masinaehitust, elektrotehnikat, laevaehitust, hüdrotehnikat, ehitust ja arhitektuuri. Tallinna Tehnikaülikoolis on praegu 11 000 tudengit, kes õpivad kokku rohkem kui 80-l õppekaval.

Saja aasta jooksul on tehnikaülikooli teadlased andnud Eestile ligi 70 000 tippspetsialistist vilistlast, Tallinna ja Tartu laulukaared, maailmatasemel põlevkivikompetentsi, ID-kaardi ja X-tee. Oma sajandal sünnipäeval kingivad tänased ülikooli teadlased ning tudengid oma isamaale Eesti esimese isesõitva auto.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: