Professorid seadsid TalTechi nimemuutuse õiguspärasuse kahtluse alla

TalTech.
TalTech. Autor/allikas: TalTech

Rühm nimekaid professoreid, kelle hulgas on ka kaks endist rektorit Olav Aarna ja Andres Keevallik, seadsid kahtluse alla Tallinna Tehnikaülikooli lühinime ja kaubamärgi muutmise TalTechiks. Rektor Jaak Aaviksoo ei usu, et tehtud otsust tagasi pöörataks.

Lisaks Aarnale ja Keevallikule kirjutasid 6. veebruaril ülikooli kuratooriumile* saadetud pöördumisele alla Jakob Kübarsepp, Erkki Truve, Rein Vaikmäe, Jüri Tanner, Maido Ajaots, Kaido Hääl, Siim Idnurm, Valdek Kulbach, Priit Kulu, Mart Min, Arvo Ots ja Karl Õiger. Kusjuures see ei ole esimene pöördumine - varem on ülikooli nõukogule saatnud TalTechi nime osas pöördumise 34 professorit.

Ülikooli kuratooriumile saadetud pöördumise kaaskirjas märgivad allakirjutanud, et 2018. aasta suvel muutusid de facto ülikooli lühinimi ning kaubamärk.

"See toimus ilma, et oleks eelnevalt peetud mingisuguseidki konsultatsioone ülikooli liikmeskonna ja vilistlastega. Muutustest anti teada sisuliselt tagantjärele, mistõttu ka kõik arvamusavaldused olid võimalikud üksnes juba toimunud faktide kommentaaridena."

Selline tegevus oleks pöördujate hinnangul vajanud lisaks konsultatsioonidele ka otsuseid ülikooli nõukogus ja lühinime osas kuratooriumis. Pöördujad märgivad, et tegelikkuses võttis kuratoorium vajaliku otsuse lühinime osas vastu tagantjärele alles 19. oktoobril 2018 ning nõukogu kaubamärgi osas 22. jaanuaril 2019.

"Seega kõik Tallinna Tehnikaülikooli lühinimega seotud tegevused enne 19.10.2018 ning ülikooli kaubamärgiga seotud tegevused enne 22.01.2019 olid vastuolus õigusaktidega. Sellele, et ülikooli juhtkond on rikkunud TTÜ põhikirja ning rektor ilmselt ka TTÜ seadust, on korduvalt juhitud nii ülikooli nõukogu kui ka kuratooriumi liikmete tähelepanu. Seda arvamust on toetanud ka mitu sõltumatut juriidilist hinnangut," märgivad pöördujad.

Nad lisavad, et hoolimata emeriitrektor Andres Keevalliku esitatud vastavast nõudmisest ei ole võimalikku õigusrikkumiste küsimust ülikooli nõukogu päevakorda lülitatud. Seega jääb kuratoorium ainsaks instantsiks, kes saab ja peakski antud küsimust arutama, leiavad pöördujad.

"Leiame, et ülikooli juhtkond on eiranud ülikooli põhikirja ja sellega kaasnevalt kasutanud ülikooli rahalisi vahendeid mitteõiguspäraselt. Taoline tegevus on kahjustanud ülikooli akadeemilise pere moraali ja motivatsiooni ning kujutab endast ohtu ülikooli positsioonidele Eesti haridus- ja teadusmaastikul ning ühiskonnas laiemalt."

Pöördujate nõudmised

Pöördujate soovil tuleks juba lähiajal arutada kuratooriumi istungil juhtkonna võimalikke õigusrikkumisi seoses ülikooli lühinime ja sümboolika muutmisega ning kujundada antud küsimuses kuratooriumi selgesõnaline seisukoht.

Kuratooriumi kiiret arutelu ja selgesõnalist seisukohta soovivad pöördujad ka selles, kas ülikooli lühinime ja sümboolika kasutuselevõtmise protsessis on juhtkond eksinud üldtunnustatud akadeemiliste eetikanormide, sh Eesti hea teadustava ning Tehnikaülikooli akadeemilise eetikakoodeksi vastu.

Kolmandaks soovivad pöördujad, et kuna suur osa ülikooli liikmeskonnast on avaldanud vastumeelsust ja mittenõustumist uue lühinime ja sümboolikaga, tuleks võtta kuratooriumis päevakorda ka lühinime ja sümboolika arutelu, kuulates ära eri seisukohtadel olevad osapooled.

TalTechi rektor Jaak Aaviksoo tunnistas ERR-ile antud usutluses, et ülikooli sees on väga palju neid, kes eelistaks TTÜ-d või isegi TPI-d. Samas pidas ta ebatõenäoliseks, et TalTechi kaubamärgist loobutaks.

"Eks kasutusse jääb TTÜ kindlasti edasi. Selles osas ei muutu midagi, aga et nüüd ajalooratast tagasi pöörata, siis tõenäoliselt on see väga raske. See arutelu nendest nimedest on käinud päris pikka aega, aga siiamaani ei ole keegi ülikooli nõukogu, ega ka kuratooriumi liikmetest teinud ettepanekut midagi formaalselt tagasi muutma hakata," sõnas Aaviksoo.

ERR-ile teadaolevalt on kuratooriumi päevakorras sümboolikaga seonduvad teemad aprillikuisel istungil.

INTERVJUU

Jaak Aaviksoo: ajalooratast tagasi pöörata on väga raske Jaak Aaviksoo. Autor: Kairit Leibold/ERR

Kuidas kommenteerite professorite pöördumist seoses TalTechi nime kasutusele võtmisega?

See on kuratooriumile saadetud. Ma arvan, et see hulk inimesi, kes ülikoolis arvavad, et eestikeelses ruumis võiks kasutada jätkuvalt edasi TTÜ-d, neid on ülikoolis päris palju. Ma tean, et siiamaani on ka TPI nimetus kasutusel. Nii, et selles mõttes kogu selle TalTechi kaubamärgi kasutuselevõtu raamides on seda debatti ülikoolis päris palju olnud ja eks seda jätkub veelgi.

Kas nime muutmine oli õigusvastane või eirates olulisi protseduure, nagu pöördumises väidetakse?

See peaks olema kuratooriumi otsustada, ma ei tahaks seda kuidagi kommenteerida. Ma ise ei tea, et mingisugust konflikti oleks olnud ja siiamaani keegi ei ole ka konkreetselt sellele osutanud. Aga see küsimus on kuratooriumi otsustada.

Kui tõenäoliseks peate, et see arutelu viib selleni, et TTÜ nimi tagasi võetakse?

Ma ei usu hästi. Eks kasutusse jääb TTÜ kindlasti edasi. Selles osas ei muutu midagi, aga et nüüd ajalooratast tagasi pöörata, siis tõenäoliselt on see väga raske. See arutelu nendest nimedest on käinud päris pikka aega, aga siiamaani ei ole keegi ülikooli nõukogu, ega ka kuratooriumi liikmetest teinud ettepanekut midagi formaalselt tagasi muutma hakata.

Seda, et rektoraat oleks eksinud üldtunnustatud akadeemiliste eetikanormide, Eesti hea teadustava ning Tehnikaülikooli akadeemilise eetikakoodeksi vastu, nagu väidetakse, seda te ei arva?

Ma ei oska seda kuidagi kommenteerida. Ka see on teema, mida on ülikooli vastavatel organitel võimalik arutada ja eks siis näeb, mis seisukohale nad jõuavad. Mul endal on küll raske ette kujutada, et keegi ülikooli juhtkonnast või organitest oleks millegi vastu eksinud.

 

* Kuratoorium on TalTechi kõrgeim juhtorgan, kes vastutab ülikooli arengu eest ja tagab tema eesmärkide saavutamise. Kuratoorium koosseisu kinnitab viieks aastaks valitsus haridus- ja teadusministri ettepanekul. TalTechi kuratooriumi kuuluvad: Gunnar Okk (esimees), Ardo Kamratov (aseesimees), Arvi Hamburg, Anneli Heinsoo, Ülo Jaaksoo, Väino Kaldoja, Rainer Kattel, Robert Kitt, Margus Lopp, Mart Saarma ja Andres Öpik.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: