Pilanobelite galal võidutsesid voodoo-nukud ja inimsööjad ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Pilanobelid ajavad naerma, kuid nende taga on tõsine teadustöö.
Pilanobelid ajavad naerma, kuid nende taga on tõsine teadustöö. Autor/allikas: bzd1/felixmontino/stevendepolo/klmircea/maya83/C (CC BY-NC 2.0) (vasakult ülalt)

USA-s neljapäeval 28. korda toimunud tseremoonial jagati sel aastal preemiaid nii täiesti kasutute tähelepanekute kui ka praktiliste meditsiiniliste abivahendite loomise eest.

"Esmalt naerma ja seejärel mõtlema paneva" teadustöö tegemise eest preemia saanud töörühmadest osalesid USA-s Harvardis toimunud auhinna tseremoonial isiklikult või videosilla vahendusel kõik osalised. Nobeli preemia paroodiat võetakse seega üha enam pigem tunnustuse kui osatusena.

Avaldatud uuringud võivad kõlada esmalt küll naljakalt, ent neil on potentsiaali parandada reaalselt inimeste elukvaliteeti. Üks pilanobeli võitjatest, Andre Geim pälvis hiljem ka päris Nobeli preemia, tõsi, veidi teistsuguse uurimistöö eest. Nüüd aga auhindade juurde.

Majanduspreemia: õelat ülemust kujutava nuku sorkimine taastab õiglustunde
"On väga raske ette kujutada, et meie tööl on mingit sorti praktiline mõju", nentisid auhinnatud uurimuse autorid Lindie Hanyu Liang, Douglas Brown, Huiwen Lian, Samuel Hanig, D. Lance Ferris ja Lisa Keeping. Sellegipoolest oletavad nad, et ülemust kujutava nuku nõeltega sorkimine võib kutsuda esile katarsise ja alustada seeläbi emotsionaalselt puhtalt lehelt. See võimaldab säilitada kiusliku ülemusega töökoha ja hoida raevupursete ennetamisega ka ettevõtte mainet. Parema töökliima saavutamiseks võiks jagada kontoris laiali kastitäie nõelu ja voodoo-nukke.
Pärjatud teadustöö nimi: "Righting a Wrong: Retaliation on a Voodoo Doll Symbolizing an Abusive Supervisor Restores Justice."

Meditsiinipreemia: ameerika mäed aitavad neerukive väljutada
Preemia läks David Wartingerile ja Marc Mitchellile. Paar kuulis benji-hüpete ja ameerika mägede kasulikust mõjust anekdootlikke lugusid sedavõrd palju, et otsustasid nähtust lähemalt uurida. Liiatigi on tegu tõsise tervisehädaga. Igal aastal pöörduvad nendega arsti poole sajad tuhanded inimesed. Tihti polegi aga mõistlik teha muud, kui oodata, kuni neerukivid viimaks loomulikul teel väljutatakse. Wartingeri ja Mitchelli analüüsi põhjal tasub istuda protsessi kiirendamiseks ameerika mägedel lõbusõitu tehes rongi tagumistesse vagunitesse. Võimalus neerukivi edukaks väljutamiseks kasvab 64 protsendini.
Pärjatud teadustöö nimi: "Validation of a Functional Pyelocalyceal Renal Model for the Evaluation of Renal Calculi Passage While Riding a Roller Coaster." (2016)

Antropoloogiapreemia: šimpansid matkivad loomaaias inimesi sama sageli kui šimpansid inimesi
Teiste imiteerimine on inimeste arengu seisukohalt ülioluline. See aitab kiirendada nii erinevate oskuste õppimist kui ka lihvida inimeste oskust näha maailma teiste vaatenurgast. Samas eeldati pikalt, et inimeste lähisugulased selliste mängudega ei tegele. Elanie Madsen, Gabriela-Alina Sauciuci ja Tomas Persson näitasid aga kolleegidega, et vähemalt loomaaias jäljendavad šimpansid inimesi sama tihti ja osavalt kui inimesed šimpanse. Teisisõnu, liik on inimestele arvatust sarnasem. Inimeste sagedat imiteerimist võib näha töörühma sõnul komplimendina.
Pärjatud teadustöö nimi: "Spontaneous Cross-Species Imitation in Interaction Between Chimpanzees and Zoo Visitors." (2018)

Bioloogiapreemia: veinieksperdid tunnevad äädikakärbeste lõhna
Rohkelt veini ja kärbseid nõudnud teadustöö kohaselt eritavad emased äädikakärbsed sedavõrd vänget lõhna, et neid suudavad feromoonide põhjal üksteisest eristada isegi inimestest veinieksperdid. Väärtusliku vedeliku maitse- ja lõhnaomaduste rikkumiseks piisab Paul Becheri, Sebastien Lebretoni, Erika Wallini, Erik Hedenstromi, Felipe Borrero-Echeverry, Marie Bengtssoni, Volker Jorgeri ja Peter Witzgalli sõnul juba ühest emasest äädikakärbsest.
Pärjatud teadustöö nimi: "The Scent of the Fly." (2017)

Keemiaauhind: süljega määrdunud pindu saab tõesti süljega puhtaks
Kuigi viisakas seltskonnas seda ilmselt ei tunnistata, on tõenäoliselt kõik aeg-ajalt pleki eemaldamiseks esmalt näpu suhu torganud või lartsatanud süljeläraka otse määrdunud pinnale. Imelistest omadustest parema ülevaate saamiseks võrdlesid Adilia Alarcao, Cesar Viana ja Paula Romao sülge teiste antiikmööbli puhastamiseks kasutatavate pesuvahenditega. Kehavedelik töötaski neist paremini. Töörühmal õnnestus isoleerida ka tõenäoliselt puhastusvõime taga olev keemiline ühend. Nii võib leida ehk tulevikus poelettidelt pudelite kaupa sünteetilist sülge.
Pärjatud teadustöö nimi: "Human Saliva as a Cleaning Agent for Dirty Surfaces." (1990)

Meditsiinihariduspreemia: näpunäited istuvas asendis oma soolestiku uurimiseks
Leidub ilmselt vähe inimesi, kes peavad oma pära- ja peensoolde sondi torkamist meeldivaks. Õnneks on olemas arstid, kes otsivad pidevalt uusi viise, kuidas muuta patsientide elu veidigi mugavamaks. Nõnda otsustas Jaapani arst Akira Horiuchi lükata sondi enda pärakust sisse mitte ainult ühe, vaid neli korda. Selle jooksul tehtud tähelepanekute alusel võib osutuda kolonoskoopia istuvas asendis tegemine mõistlikumaks, kui protseduuri ajal selili lamamine. Selle kindlalt väitmiseks tuleb teha samas täiendavaid võrdlevaid uuringuid.
Pärjatud teadustöö nimi: "Colonoscopy in the Sitting Position: Lessons Learned From Self-Colonoscopy by Using a Small-Caliber, Variable-Stiffness Colonoscope." (2006)

Kirjanduspreemia: suurem osa keerukate toodete kasutajatest ei loe selle kasutusjuhiseid
Uuringu võtab kokku autorite tõdemus: "Elu on kuradi käsiraamatute lugemiseks liiga lühike". Helen Thompson, Rafael Gomez, Thea Blackler ja Vesna Popovic jõudsid järelduseni, et tarbijad ei suuda tavaliselt uue tehnikaseadme soetamisel kõiki selle pakutavaid võimalusi hoomata. Kasutusjuhised on nende lugemiseks samal ajal liiga keerulised, pikad või ebahuvitavad. Tehtud töö võiks aidata seega leida firmadel paremaid lahendusi, kuidas uusi funktsioone tarbijatele tutvustada. Samas ei see tähenda see automaatselt, et uusi kasutusjuheneid tõepoolest lugema hakatakse.
Pärjatud teadustöö nimi: "Life Is Too Short to RTFM: How Users Relate to Documentation and Excess Features in Consumer Products."

Toitumisteadusepreemia: kannibalism jätab inimesed nälga
Lood suure nälja tõttu oma kaasinimesi sööma hakanud kannibalidest on legendaarsed. James Cole'i uurimistööst tuli aga välja, et eeskätt söödi inimesi ajaloo vältel hoopis sotsiaalsetel või kultuurilistel põhjustel. Inimkehas leidub võrreldes teiste loomade karkassidega kaloreid liiga vähe, et see pikas plaanis ära tasuks. Hädavajadusel seda siiski tegema hakates võiks algust teha reite või käte ülaosaga, kus leidub arvutuste kohaselt energiat keskmiselt 13 350 kcal ja 7450 kcal.
Pärjatud teadustöö nimi: "Assessing the Calorific Significance of Episodes of Human Cannibalism in the Paleolithic."

Rahupreemia: autosõit ajab vanduma
Sügis on täitnud suuremate linnade tänavad taas autode ja ummikutega. Eesti autodest ehk kuuldavat vandumist ei kuule. Küll võib seda aga täheldada Francisco Alonso, Cristina Estebani, Andrea Serge'i, Maria-Luisa Ballestari, Jaime Sanmartini, Constanza Calatayud ja Beatriz Alamari uurimuse kohaselt Hispaanias. Töörühm nentis vandumissagedust mõõtes, et kuigi rooli taga vandumist peetakse tavaliselt suhteliselt ohutuks, seostub see tegelikult suurema võimalusega sattuda liiklusõnnetustesse.
Pärjatud teadustöö nimi: "Shouting and Cursing While Driving: Frequency, Reasons, Perceived Risk and Punishment." & "La Justicia en el Tráfico: Conocimiento y Valoración de la Población Española." (2005)

Viljakuspreemia: postmargid saab muuta erektsioonitestiks
Impotentsuse ehk peenise kõvastumisega seotud probleemid vaevavad ligikaudu kahte protsenti alla 40-aastastest meestest. Enam kui 80-aastastest on pidanud seda taluma aga tervelt 86 protsenti. Kui osade diagnooside taga on inimpsühholoogia, siis teistel puhkudel on see märk tõsisemast tervisehädast nagu diabeet või verevähk.

Nende eristamiseks võib uurida, kas peenis siiski mõnikord öösel magades kõvastub. Kellele sellele märkamiseks voodipartneri või keerukate tehnikaseadmete kasutamine ei meeldi, võivad John Barry, Bruce Blanki ja Michel Boileau sõnul kleepida enne magamaminekut peenise ümber postmargi. Hommikuks rebenenud postmark viitabki erektsioonile.
Pärjatud teadustöö nimi: "Nocturnal Penile Tumescence Monitoring With Stamps." (1980)

Ig Nobeleid annab välja teadushuumorile pühendatud ajakiri Annals of Improbable Research.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: