Riigipeadest palgamõrvariteni: selgusid tänavused naljanobelistid

Sel nädalal pärjati 30. korda Ig Nobeli preemia võitjaid. Niinimetatud naljanobelistide hulgast leiab tänavu ämblikke kartvad putukauurijad, võimukad valitsusjuhid ning mõrva ära hoidnud palgamõrtsukad.

Ig Nobeli preemiaid jagati tänavu välja kümnes kategoorias. Akustikapreemia läks Austria, Rootsi, Jaapani, USA ja Šveitsi teadlastele, kes meelitasid emase Hiina alligaatori möirgama õhukindlas kambris, kus õhk oli heeliumiga rikastatud. Sel moel püüdsid teadlased Stephan Reber, Takeshi Nishimura, Judith Janisch, Mark Robertson ja Tecumseh Fitch mõõta "krokodillikeele" formante ehk võimendunud osahelisid.

Psühholoogiapreemia pälvisid tänavu Kanada ja USA teadlased Miranda Giacomin ja Nicholas Rule, kes leidsid mooduse, kuidas tuvastada nartsissistlikke inimesi nende kulmude järgi.

Ig Nobeli rahupreemia anti India ja Pakistani valitsustele. Tunnustati mõlema valitsuse otsust lasta oma diplomaatidel öösiti salaja teise riigi diplomaatide uksekellasid helistada ja seejärel kähku minema joosta.

Füüsikapreemia pälvis tänavu samuti rahvusvaheline teadlasrühm, mis ühendas Austraalia, Ukraina, Prantsusmaa, Itaalia, Saksamaa, UK ja Lõuna-Aafrika Vabariigi teadlasi. Ivan Maksimov ja Andrei Pototski tegid koos oma kolleegidega katseteliselt kindlaks, mis juhtub elusa vihmaussi kujuga, kui lasta ussikesel kõrgel sagedusel vibreerida.

Tänavuse majanduspreemia noppis endale UK, Poola, Prantsusmaa, Brasiilia, Tšiili, Colombia, Austraalia, Itaalia ja Norra teadlasrühm. Christopher Watkins, Juan David Leongómez, Jeanne Bovet, Agnieszka Żelaźniewicz, Max Korbmacher, Marco Antônio Corrêa Varella, Ana Maria Fernandez, Danielle Wagstaff ja Samuela Bolgan püüdsid kindlaks määrata seost riikide elatustaseme ebavõrdsuse ja riigi elanike keskmise suule suudlemise sageduse vahel.

Ig Nobeli juhtimispreemia läks seekord Hiinase. Viis Guangxi piirkonnast pärit elukutselist palgamõrvarit Xi Guang-An, Mo Tian-Xiang, Yang Kang-Sheng, Yang Guang-Sheng ja Ling Xian Si hoidsid oma juhtimisstiiliga ära mõrva. Xi Guang-An võttis vastu palgamõrva sooritamiseks mõeldud töötasu, ent andis mõrva sooritamise ülesande allahankelepinguga edasi Mo Tian-Xiangile. Viimane edastas ülesande allhankelepinguga Yang Kang-Shengile, kes edastas selle omakorda Yang Guang-Shengile, kes edastas selle omakorda Ling Xian-Sile. Igale järgmisele palgamõrvarile oli ette nähtud eelmisest väiksem töötasu, mistõttu ei sooritanud mõrva neist lõpuks keegi.

Entomoloogia ehk putukateaduse preemia pälvis tänavu USA teadlane Richard Vetter, kes leidis tõendusmaterjali, et paljud putukateadlased kardavad ämblikke. Õnneks pole ämblikud putukad, vaid arahniidid.

Tänavuse meditsiinipreemia noppisid Hollandi ja Belgia uurijad Nienke Vulink, Damiaan Denys ja Arnoud van Loon. Kolmik leidis diagnoosi misofooniale ehk ahastusele, mis tekib teise inimese mälumishelisid kuuldes.

Medistiinihariduse Ig Nobeli preemia läks tervele reale valitsusjuhtidele. Brasiilia Jair Bolsonaro, Ühendkuningriigi Boris Johnson, India Narendra Modi, Mehhiko Andrés Manuel López Obrador, Valgevene Aleksander Lukašenka, USA Donald Trump, Türgi Recep Tayyip Erdogan, Venemaa Vladimir Putin ja Türkmenistani Gurbanguly Berdimuhamedow õpetasid koroonaviiruse pandeemia ajal maailmale, et poliitikud mõjutavad inimeste elu ja surma kiiremini kui teadlased ja arstid. Aleksander Lukašenka pälvib Ig Nobeli preemia juba teist korda. 2013. aastal jagas Lukašenka Valgevene politseiteenistusega Ig Nobeli rahupreemiat: riigipea keelas avalikult plaksutada ning politsei vahistas ühekäelise mehe plaksutamise eest.

Tänavuse materjaliteaduse preemia said USA ja UK teadlased Metin Eren, Michelle Bebber, James Norris, Alyssa Perrone, Ashley Rutkoski, Michael Wilson ja Mary Ann Raghanti. Teadlasrühm tõestas, et inimese külmutatud väljaheidetest tehtud noad ei tööta hästi.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: