Arvuti liigitas kunstivoolud korrapära ja keerukuse alusel

Inimesed on kunsti teinud koopaajast peale. Kunstistiile ja -voole on olnud palju. Nüüd on Brasiilia ja Sloveenia teadlased uurinud eri paigust ja ajastuist pärit kunstiteoseid muidu peamiselt füüsikas kasutatavate analüüsimeetodiga ja leidnud, et ka nende meetoditega saab kunstis üsnagi hästi stiile ja ajastuid eristada.

Higor Sigaki Brasiiliast Maringá osariigi ülikoolist ja ta kolleegid uurisid enam kui 140 000 kunstiteost, peamiselt maale, mis on loodud viimase tuhande aasta jooksul.

Nad lasid arvutialgoritmil määrata, kuhu paigutuvad teosed ühest küljest korrapära või korratuse, teisest küljest lihtsuse või keerukuse skaalal.

Selgus, et kunstistiile saab tõepoolest nende tunnuste põhjal üsna hästi rühmitada ja koordinaatteljestikule paigutada.

Mastaapsematest trendidest tuli ilmsiks, et kuni umbes 17. sajandini leidus kunstis rohkem korrapära kui 19. sajandi ja 20. sajandi esimese poole kunstis.

Kuid pärast aastat 1950 on korrapära kunsti naasnud, ja veel suuremalgi määral, kui sajandeid tagasi.

Autorid kirjutavad Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes, et niisugused kvantitatiivsed meetodid, mida nad kasutasid, võivad aidata kunstistiile uutmoodi liigitada ja nende arengut uuest küljest mõista.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: