EKA tudengid avastasid Ridala kirikus keskaegseid maalinguid

Eesti Kunstiakadeemia tudengid avastasid Läänemaal 13. sajandil ehitatud Ridala kirikus välitöid tehes, et keskaegsed maalingud on kiriku seintel seni arvatust suuremal pinnal. Sellised figuraalmaalingud on Eestis haruldased.

Seni oli teada, et keskaegsed figuraalmaalingud on Ridala kirikus ainult kooriruumis. Nüüd uurisid Eesti Kunstiakadeemia tudengid professor Hilkka Hiiopi juhendamisel, kas maalinguid jätkuvad hilisema värvikihi all ka kiriku pikihoones, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ja suureks üllatuseks need tõepoolest jätkuvad seal. Oleme siis just pikihoone põhjaseinalt leidnud siis ilusa figuuri, mida me praegu küll avame sondaažina, aga me teame, et nad jätkuvad," selgitas kunstiakadeemia muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna professor Hiiop.

Hiiop lisas, et ka kiriku lääneservas on olemas fragmendid, mille järgi võib öelda, et kirik on omal ajal olnud maalingutega kaetud.

"Meie keskaeg on olnud märksa värvilisem kui me seda arvame, aga mis on nüüd haruldane meie kontekstis on tõesti need figuraalmaalingud, et neid on väga üksikutes kirikutes. Siin Ridalas, Muhu näiteks," jätkas ta.

Pikihoone seinalt leitud maalingud avastati kuulsa puuskulptori Christian Ackermanni töökojas valmistatud vapi alt, mida tudengid samuti uurisid. Välitööde kõige põnevamaks osaks ongi uued avastused.

"Võib-olla see maalingute avamine ilmselt ongi, et kui mingid leiud tulevad peale pikemat sellist sonkimist seina sees, et kuna see seina pindala on niivõrd suur, et kui siin ühel hetkel kuskilt hakkab mingisugune värv, mingi polükroom, siis ütleme nii, et läheb põnevaks," sõnas muinsuskaitse ja konserveerimise eriala tudeng Frank Lukk.

Ridala kirik ehitati 13. sajandil ja seinamaalingud on keskaegsed. Kiriku altarisein, kantslid ja vappepitaafid on valminud aga erinevate meistrite käe all hiljem, 17. sajandil.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: