Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Töövõime langus paneb otsima abi LSD-st ja unelausumisest

Võib-olla tuleks loobuda ideest, et üleüldse on olemas mingisugune enesesarnane mina, mis läbi aja kestab.
Võib-olla tuleks loobuda ideest, et üleüldse on olemas mingisugune enesesarnane mina, mis läbi aja kestab. Autor/allikas: halderman/Creative Commons

Tööst tingitud üleväsimusest ja depressioonist pakitsevas maailmas üritab üha rohkem inimesi turgutada oma loomingulisust LSD ja unelausumise abil, märgib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Kadunud Steve Jobs tunnistas kunagi, et tema elu kahe-kolme kõige olulisema tegevuse hulka kuulus LSD kasutamine. Need olid erilised ajad, kui eelmise sajandi kuuekümnendatel ilmusid maailma tänavatele lilli kandvad, armastusest ning õndsusest jutlevad ja psühhedeelilise muusika rütmides fluktueerivad hipid. Kui lilled välja jätta, seostus ülejäänu otsesemalt või kaudsemalt lüsergiinhappe dietüülamiidi erinevate kontsentratsioonidega.

Ajastule ja ainele omaste ootustega seostub müüt, et Apple'i algupäraselt psühhedeeliline vikerkaarevärviline logo pärineb hipikoloonia õunaaias keelatud vilja hammustusele järgnenud Jobsi "reisilt" hallutsinatsioonide maailma.

LSD kasutamisele leidus palju põhjuseid. Lisaks uudsusele ja meelelahutuslikule või meelelohutuslikule arvati toona päris tõsiselt, et nimetatud hallutsionogeen aitab ajust sotti saada. Viia inimene tema tegeliku potentsiaali tippu ja muuta pea loometöö pumbaks. LSD kogemust iseloomustavad tugevad tundmused, visuaalsed elamused, unikaalne perspektiiv enda ja ümbritseva suhtes ja terve hulk olemisi, mida ei osata sõnades väljendada.

See osa kanaliseerus siis kunsti erinevatesse vormidesse, aga ka teadusesse ning inseneride tegevusse. Kui kunst jääb alles sõltumata tekkeprotsessist, siis natukene imelikum teaduslik produktsioon või inseneride testitud pöörased ideed leiavad lõpu prügikastis. Kuigi seda osa võinuks samuti käsitleda kunstina.

Kui aeg on tõe filtreerimise vahend, hääbus aastatega LSD-d ümbritsev põnevus. Osa kasutajatest leidsid elust põgenemiseks tugevama toimega aineid. Mõned teadlased lõpetasid karjääri vanglas. Teised leidsid tulemusteni jõudmiseks tõhusama alternatiivi rutiinsemas rassimises, mida asus toetama kiiresti arenev arvutivõimsus. Riik keelustas LSD tootmise ja müügi.

Mälestused ja lood LSD ajastust elasid aga edasi. Tänu infotehnoloogia võidukäigule on vaimne töövõime jõudmas piirilähedale. Inimesed tunnevad vaimset väsimust, levib depressioon ja töövõime nimel tarbitakse lugematutesse toodetesse rüütatud kofeiini. Sarnaselt eelmiste aastate moedieetidele on LSD kogemusest möödas mälumoonutavalt palju aastaid. Saatuslikult asub tehnoloogilise innovatsiooni keskus kunagi maailma LSD pealinnaks peetud San Francisco ümbruses.

Seetõttu võib "happe" uuskasutust eriti tehnoloogiasektoris tegutsejate seas pidada asjade loomulikuks arenguks. Ränioru avalikuks saladuseks on LSD-ga eksperimenteerimise aegade tagasitulek. Seekord on eesmärk pragmaatilisem. Ainet võetakse peamiselt vaimse töövõime tõstmise nimel. Doosid on vanamoodsama nn "reisile mineku" kogustega võrreldes oluliselt väiksemad.

Levivad seisukohad, et aine tuleks sarnaselt kanepi legaliseerimisele samuti seaduslikuks muuta. Modernselt töötajalt eeldatakse rekordilist leidlikust ja loomingulisust. Räägitakse kujutlusvõime, optimismi, energia ja kreatiivsuse pidurdumisega inimkonda tabavast kriisist. Mõned loodavad siis LSD peale.

Teised seni veel leidlikud tehnoloogid otsivad alternatiivset lahendust une juhtimisest. Hüpnagogia on ärkveloleku ja sügavasse unne vajumise vahepeale jääv seisund, kui hakatakse kogema unelaadseid hallutsinatsioone. Sarnaselt LSD "reisile" on seda seisundit raske kirjeldada hoolimata sellest, et kõik seda kogevad. Sellel ajal esinevad mitmesugused tajudega seotud elamused, milledest mõnede puhul võidakse saada loomingulist inspiratsiooni või leida vastus mõnele latentsele küsimusele.

Mainitud seisundi olulisest rollist nende töös on kõnelenud Edgar Allan Poe, Salvador Dali, Thomas Edison, Richard Wagner ja isegi Albert Einstein. Nüüd loodetakse hüpnagogia juhtimise abil taaskord viia inimesed tema tegeliku potentsiaali tippu ja muuta pea loometöö pumbaks.

MIT inseneridel õnnestus luua seade loomingulise potentsiaaliga une juhtimiseks. Seade on üllatavalt lihtne. See koosneb kindast, mis püüab ära tabada hetke, kui lihased lõdvestuvad just enne teadvuse kaotamist sügavale unele. Sellel hetkel edastatakse magama jääja teadvusesse suunavaid sõnumeid lootusega mõjutada teadvust soovitud suunas.

Esialgsed katsed on andnud põnevaid tulemusi. Näiteks on vabatahtlike unelevasse teadvusesse sokutatud esemeid tähistavaid märksõnu, mille osas on nad hiljem sooritatud kasutusviiside testis demonstreerinud keskmisest suuremat leidlikkust. Samuti on suudetud mõjutada inimeste und ja neist sündinud mälestusi.

LSD ja unelausumise kõrval on maailmatunnetuslikku täiust vahendava uneviirastuse seisundi saavutamiseks veel kolmas viis. Winston Churchill meenutab elulooraamatus episoodi, milles tabas ta ühel hetkel kogu matemaatika olemust, mõistis igaviku ja lõpmatuse transformatsiooni, kuidas pluss muutub miinuseks ja sai aru lõplikkuse vältimatusest. Intellektuaalse täiuse episood leidis aset pärast lõunasööki. Ja ta lasi sel mööduda.

Tark mees ilmselt aimas, et inimese potentsiaali tippu ei tasu pidama jääda.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: