Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Teadlased avastasid viisi, kuidas maagilised seened mõjutavad inimaju

Autor/allikas: Wikimedia Commons

Hiljutise uuringu kohaselt avaldub nn maagiliste seente tarbimisel ajus selline aktiivsusmuster, mis on sarnane unistamisele.

Inglismaa teadlaste leid on kooskõlas unenäolise seisundiga, mida psühhedeelsete ravimite, sh LSD ja ka nn maagiliste seente kasutamisega seostatakse.

Aju aktiivsuse sarnasused psühhedeelsete ainete tarbimisel ja unenäo nägemisel olid läbiviidud eksperimentides üllatavalt suured; mõlemad hõlmasid neid aju osi, mis tegelevad emotsioonide ja mäluga.

Uuring hõlmas 15 vabatahtlikku osalejat, kellele süstiti nn maagilistes seentes leiduvat psühhedeelset kemikaali psilotsübiini. Kasutades magnetresonantstomograafilisi skaneeringuid, uuriti kemikaali toimet ajule.

Psilotsübiin muutis mälu, emotsioonide ja virgutusega seotud ajupiirkondade aktiivsust ja organiseeritust. Selline aju aktiivsuse muster oli sarnane unistamisega seotud mustrile. Samas avaldus osalejatel aga kehvem koordinatsioon nendes ajuvõrgustikes, mis seostuvad inimese minatunnetuse ja kõrgemal tasemel mõtlemisega. Vastavates ajupiirkondades täheldati märgatavalt suuremat korratust.

Järgnevad eksperimendid peaksid tooma selgust LSD toime kohta loovtegevustes ja tegema kindlaks, kas psilotsübiin võiks olla abiks depressiooniga kaasnevate sümptomite leevendusel, võimaldades patsientidel muuta pessimismimõtete jäika mustrit.

Loe lisa:
Researchers discover how magic muschrooms affect the brain (msn Healthy Living)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: msn Healthy Living

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: