Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Murdeline geenimuutmistehnika kuulutati ohutuks, kuid kahtlused ei kao

DNA võib elu jooksul keskkonnategurite tõttu muutuda.
DNA võib elu jooksul keskkonnategurite tõttu muutuda. Autor/allikas: Pixabay

Loomade ja taimede pärilikkusaine muutmiseks kasutatav tööriist CRISPR-Cas9 ei tekita siiski tuhandeid soovimatuid geenimutatsioone, selgub uuringust, mille tegi teadlasrühm, kes 2017. aastal põhjustas biotehnoloogia maailmas paanika. Eelnevalt avaldatud uurimus otsustati teaduskirjandusest eemaldada.

USA teadlased märkisid möödunud aasta mais avaldatud lühiteates, et neil õnnestus parandada tehnikaga pimedaks jäämist põhjustav geeniviga. Selle käigus tegi tööriist rakkude DNA-s aga veel peaaegu 2000 soovimatut muudatust. Neist mõned võisid olla sama ohtlikud, kui parandatav viga.

Kahtlusest piisas, et langetada hüppeliselt aktsiahinda vähemalt kolmel biotehnoloogia ettevõttel – CRISPR Therapeutics, Editas Medicine ja Intellia Therapeutics, mis lootsid parandada selle abil inimeste sarnaseid geenivigu. Euroopas ja USA-s algavad esimesed päris inimestega tehtavad katsed käesoleval ja järgmisel aastal. Hiinas on muudetud juba enam kui 90 inimese geene.

Mitu sõltumatut teadlast osutas aga peagi, et avaldatud uurimusel on omad vead ja selles aeti segamini põhjus ja tagajärg. Veebruaris avaldasid Suurbritannias asuva Wellcome Sanger instituudi teadlased uuringu, millest selgus, et USA teadlaste tulemusi ei suutnud britid korrata sama tüüpi hiirtel, kel oli sama geeniviga.

Samal ajal tegi uusi katseid ka paanika põhjustanud uurimuse avaldanud töörühm. Vastavaldatud töös nendivad nad, et "täisgenoomi järjestamisel saadud tulemused toetavad ideed, mille kohaselt saab kasutada CRISPR-Cas9 organismi tasandil genoomi täpseks muutmiseks. Selle käigus ei teki hulgaliselt valedes kohtades soovimatuid mutatsioone". Lihtsalt öeldes, tööriist kuulutati vähemalt nende hiirtega tehtud katsetes ohutuks.

Vaid paar päeva hiljem otsustas esialgsed tulemused avaldanud ajakiri Nature Methods töö teaduskirjandusest eemaldada. Samuti avaldas ajakiri viis sõltumatut kommentaari, mis osutavad uurimuse erinevatele kitsaskohtadele. Samas tuleb teha toimetuse hinnangul veel rohkem tööd, et välja selgitada, kas selliseid mutatsioone võib organismis CRISPR-Cas9 tõttu tõesti tekkida.

"Panused on selles osas, kas CRISPR saab organismis ohutult kasutada, paljude jaoks kõrged. Kõige kõrgemad on need aga inimeste jaoks, kelle peal võidakse tehnikat tulevikus kasutada. Nad on väärt hoolikalt läbimõeldud ja ammendavat vastust," kirjutas toimetus.

Soovimatute mutatsioonide otsimiseks on välja töötatud vähemalt kuus erinevat tehnikat. Neist kõige kiiremate ja odavamatega saab leida küll mutatsioone teadlaste jaoks ootuspärastest, kuid mitte täiesti ootamatutest kohtadest. Omad puudused on ka spetsiaalselt CRISPR-i tekitatud katkestusi otsival tehnikal.

Alati jääb küll üle järjestada tähthaaval muudetud DNA-ga organismi täisgenoom, kuid see tõstab taoliste katsete hinda. "CRISPR-i tekitatud kahjustuste hindamiseks pole veel olemas kuldreeglit," nentisid meetoditest ülevaate teinud uurimuse autorid.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: