Ajuosade tihe sidusus tõstab arukuskvooti

Foto: GreenFlames09/Creative Commons

Ühenduses on jõud. Ja ajurakkude ühenduses on mõistuse jõud. Teadlased on kindlaks teinud, et mida paremini on inimese ajupiirkonnad omavahel ühendatud, seda kõrgem on inimese arukuskvoot IQ.

Jakob Seidlitz Inglismaa Cambridge'i ülikoolist ja Ameerika Ühendriikide riiklikust vaimse tervise instituudist tegi koos kolleegidega katseisikute ajust magnetresonantskuva seadmega pilti. Seade oli üsna tavaline, kolmeteslane, kuid analüüsimeetod oli uudne.

Magnetresonantspildi järgi saab iga ajupiirkonna kohta leida kümmekond iseloomulikku struktuurinäitajat. Seidlitz ja kolleegid olid enne inimkatseid reesusmakaakide peal tõestanud, et kui kahe ajupiirkonna näitajad on omavahel piisavalt sarnased, siis on need piirkonnad omavahel ka hästi ühendatud.

Selle teadmise põhjal koostasid nad iga katseisiku kohta tema ajupiirkondade vahelisi ühendusi kirjeldava kaardi. Kaarte uurides selgus, et kõrgema IQga katseisikutel olid keerukama tunnetustegevusega seotud piirkonnad teiste piirkondadega tugevamalt seotud kui madalama IQga katseisikutel.

See tundub tegelikult ka üsna loogiline, sest mida paremad on ajuosade ühendused, seda paremini liigub nende vahel ka informatsioon ja seda paremini kogu aju infot töötleb.

Selgus, et katseisikute vahelisest IQ varieeruvusest seondus ajupiirkondade vaheliste ühenduse tugevusega tervelt 40 protsenti. Teadlased peavad võimalikuks, et kui nad kordavad katseid Cambridge'i ülikooli uue, seitsmeteslase magnetresonantskuvariga, ilmneb, et see seonduvusprotsent on veelgi suurem.

Praegustest tulemustest kirjutavad nad aga ajakirjas Neuron.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: