Halvad harjumused kaovad tasa ja targu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Halvad harjumused kaovad tasa ja targu
Halvad harjumused kaovad tasa ja targu Autor/allikas: Maria Raquel Cochez
Rahulik meel paneb kiusatustele paremini vastu, näitasid Illinoisi ülikooli psühholoogid.
Suitsetad, armastad magusat ja rämpstoitu? Näita tahtejõudu ja võitle oma kiusatustega!

Aktiivne enesemotiveerimine ei taga alati soovitud tulemust, näitas ajakirjas Motivation and Emotion ilmunud uurimus.

Tavapäraselt soovitavad psühholoogid eluviiside muutmiseks oma ihadest üle olla ning ennast paremini kontrollida. See ei pruugi olla parim viis soovitud tulemuse saavutamiseks.

Illinoisi ülikooli psühholoogiatudengi Justin Hepleri sõnul peavad inimesed enda sees ägedat võitlust selleks, et jätta midagi tegemata – ära öelda sigaretist või koogitükist. Samas leidub psühholooge, kes soovitavad aktiivse ja range enesekontrolli asemel hoopis soovimatute tegevuste edasilükkamist.

Hepler otsustas koos oma juhendaja Dolores Albarracíniga uurida, milline viis enesekontrolli saavutamiseks on kõige tõhusam.

Uurijad tegid katseid vabatahtlikega ning näitasid neile sõnu, mis sundisid tegutsema (start, aktiivne) või hoopis tegevust katkestama (stopp, paus, peatu).

Seejärel uurisid teadlased  inimeste enesekontrollivõimet, pakkudes neile kohe kätte saadavat rahasummat või võimalust saada tulevikus palju suurem rahaline preemia. Inimeste spontaanset käitumist testiti ka lihtsa arvutimängu abil.

Katses osalenud inimestest käitusid kõige impulsiivsemalt need, keda motiveeriti aktiivselt tegutsema.  "Tegevusest hoidumisega seotud sõnad lõdvestavad inimesi. Meie uuringud näitasid, et pingevabas olekus on kergem kiusatustele vastu panna," selgitas Albarracín.

Hepleri sõnul võib aktiivne enesehäälestus viia pigem järelemõtlematute tegudeni ega pruugi pikaajaliste eesmärkide saavutamiseks sobida. Need, kes soovivad halbadest harjumustest kiiresti vabaneda, libastuvad kergesti.

Toimetaja: Piret Pappel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: