X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Võrumaal esitleti 4000 aasta vanust kivikirvest

Võrumaal Navi külas esitleti sealtsamast leitud kivikirvest. Mitme aasta taguse kartulivõtu ajast pärinev hinnaline leid tiirles enne arheoloogide kätte jõudmist Navi külameeste garaažist garaaži.

Mõistagi pole tegemist haruldase leiuga, sest Eestist on taolisi leitud üle 800, küll on see aga esimene kivikirveleid just Navi küla kandist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Üks korralik ajastu märk – ajast umbes 2000 aastat enne Kristuse sündi – on mul siin peos ja väidetavalt sellelt samalt põllult leitud," rääkis arheoloogia professor Aivar Kriiska.

Tema sõnul aitab iga selline leid mõista mingisugust mustrit minevikust.

"Kirveste levikumuster on tasapisi kinnitanud meie teadmist, et need kirved ei ole mitte kaotatud, vaid teadlikult inimese poolt kas maha jäetud või lausa maha maetud mingisugusel põhjusel kindlasse konkreetsesse kohta," ütles Kriiska.

Ent sama oluline kui on selle kirve tähtsus meie esiajaloo pildi moodustamisel, on ka lugu sellest, kuidas taolised leiud lõpuks arheoloogide kätte jõuavad.

Näiteks tuli see kirves välja kartulivõtu käigus, kui lindi taga töötavad naised ilusamaid kive lillepeenrasse panemiseks lindi pealt välja noppisid.

"Kui seda huvi [lillepeenrakivide vastu] poleks olnud, võib-olla oleks see kivi läinud sama ringiga tagasi, aga tänu sellele see korjati üles," ütles Jaagumäe talu noorperemees Tarmo Timmi.
 
Aga et kellelgi polnud aega kirvega eraldi tegeleda, jäi see mitmeks aastaks töömeeste kätte, kust ajalooharidusega parlamendisaadik Ivari Padar selle lõpuks arheoloogidele viis.
 
Nii panebki Kriiska igale kodanikule südamele, et iga haruldase leiu õigetesse kätesse sattumine aitab uurida meie ajalugu.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: