Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Uuring: Iga kolmas IT-tudeng katkestab õpingud esimesel õppaastal

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Esimesed uuringu tulemused näitavad, et umbes iga kolmas IT-tudeng kukub ülikoolist välja juba esimesel aastal. Üheks põhjuseks on õpingute ajal tööle asumine või liiga suur õpikoormus töö kõrval.

Haridusteadlased leiavad, et Eesti haridussüsteemil on vaja teha koostööd IT-sektori ettevõtjatega. Tartu ülikooli, Tallinna tehnikaülikooli ja Infotehnoloogia kolledži tudengite hulgas tehtud uuringus lasti IT-erialade üliõpilastel iga semestri lõpus täita ankeet.

TÜ haridustehnoloogiakeskuse tehtud uuringust selgus, et esimesel aastal langes umbes 32 protsenti üliõpilastest ülikoolist välja. Esimesel õpinguaastal töötas aga juba kuus protsenti tudengitest.

Väljakukkumise põhjustest rääkis ERRi raadiouudistele Tartu ülikooli nooremteadur Külli Kori. "On neid, kes otsustasid eriala vahetada, sest IT-eriala ei sobi neile, ja läksid midagi muud õppima." Tööl käimine võib Kori sõnul hakata õppimist segama ning kaob motivatsioon edasi õppida.

Uuringu korraldajad aga leidsid, et oluline on matemaatika eksami tulemus. Need, kelle matemaatikaeksami tulemus oli nõrgem, langesid suurema tõenäosusega välja.

Tööpuuduse tõttu IT-sektoris haaratakse tööle kõik, kes vähegi täppisteadusliku mõtlemisega on, ütles TÜ arvutiteaduse instituudi asejuhataja Varmo Vene. Ta tõdes, et ka hilisema väljalangevuse põhjuseks on tudengite töötamine. "Kui vähem vastu võtta, siis ehk on seda teadlikumat ja tugevamat kontingenti ehk rohkem," nentis Vene. Tema hinnangul saab vaid tõsta sisseastujate teadlikkust IT-valdkonnast ja õppest. "Ehk annab ka parandada ka tugisüsteemi ja aidata nad paremini järjele, et oleks väljalangevust vähem," rääkis Vene.

TÜ haridustehnoloogiakeskuse töörühma juht Margus Pedaste arvab, et leida tuleks head võimalused koostööks IT-ettevõtetes tehtava praktika ja õpingute vahel. Lisaks tuleks aga sellesse suhtuda kui töösse, mille eest saavad tudengid palka, et iseseisvuda paindlikult ja samas töömaailmast kogemust saada. Ta märkis, et Eestis on juba näha trendi, kus suuremad IT-ettevõtted hakkavad järjest rohkem väärtustama magistrikraadi.

"Uuringud Ameerika Ühendriikidest näitavad, et magistrikraadiga või kõrgharidusega IT-spetsialistid saavad ka kõrgemat töötasu ja saavad teha selliseid tööülesandeid, mida algajad programmeerijad võib-olla ei oska teha." Seetõttu soovitab Pedaste teha rohkem koostööd IT-ettevõtete ja ülikoolide vahel.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: