Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Iga viies laps on hiljuti koolis kokku puutunud kiusamisega

Koolikiusamise all kannatab viiendik koolilastest.
Koolikiusamise all kannatab viiendik koolilastest. Autor/allikas: Urmas Luik/Pärnu Postimees

Tartu Ülikooli eetikakeskuse eestvedamisel püütakse Tartus leida leevendust praegu Eesti koolides valitsevale olukorrale, kus märkimisväärne hulk lastest langeb igal koolipäeval koolikiusamise ohvriks.

Kiusaamisvaba kool võib olla küll liigselt idealistlik, kuid nagu ütles SA Kiusamise Vastu nõukogu esimees Kristiina Treial ERRi raadiouudistele, siis kiusamisevaba kooli poole tuleb siiski püüelda.

"Kas ei osata üksteisest lugu pidada, üksteisega arvestada või märgata enda käitumise mõju teisele, või on mingil põhjusel suurem võimu vajadus ja ta püüab seda saavutada surudes oma kaaslasi alla," loetles Treial koolikiusamise põhjusi. Seda esineb nii laste kui täiskasvanute hulgas.

Treiali sõnul peavad koolikiusamist märkama kõik koolis olevad inimesed. Sellele peavad vastu astuma nii õpilased, direktor kui ka õpetajad, majahoidjad ja lapsevanemad.

Tartu Ülikooli eetikakeskuse juhi Margit Sutropi sõnul näitavad uuringud, et koolikiusamine on Eestis suur probleem.

"Kui hiljutine uuring ütleb, et 22 protsenti lastest on kiusamist kogenud, siis see on ikka väga-väga tõsine." See tähendab Sutropi sõnul, et iga viies laps läheb hommikul kooli hirmuga füüsilise või sõnalise vägivalla ees.

Kuid kuidas lapsevanem koolikiusamise võiks ära tunda? On ju teada, et lastele korratakse juba lasteaias, et teiste peale pole ilus kaevata ja nii loobutaksegi kurtmistest nii koolis kui kodus.

Margit Sutrop soovitab kõigepealt kuulata oma last ning julgustada teda rääkima.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: