Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Taimetoitlaseks hakkamine vähendab toiduga seotud CO2 emissioone poole võrra

Hamburger
Hamburger Autor/allikas: AFP/Scanpix
Inimkonna süsinikdioksiidi emissioonidest seostatakse toidu tootmisega umbes neljandikku. Toitumisharjumuste ja süsiniku jalajälje vahelisi seoseid uurinud teadlased leiavad, et liha söömise piiramisega on võimalik toiduga seostuvat süsinikujalajälge vähendada kuni 60 protsenti.  

Peter Scarboroughi töörühm võttis vaatluse alla 60 000 inimest, kelle hulgast võis leida nii rohkemal kui vähemal määral lihasööjaid, kalasööjaid, loomseid tooteid söövaid taimetoitlasi kui täistaimetoitlasi. Oxfordi ülikool teadur üritas kaaslastega standardiseeritud toitumisharjumusi käsitleva küsimustiku põhjal arvutada, kui palju süsinikdioksiidi neile omase dieedi korral 2000 kalori tootmiseks õhku paisatakse.

Ennustatavalt olid kõige väiksemad täistaimetoitlaste emissioonid, kelle toiduga seostuv süsinikujalajälg oli päevas rohkem kui sada grammi liha söövatest inimestest keskmiselt 60 protsenti väiksemad. Ent emissioone oleks võimalik oluliselt vähendada ka realistlikuma toidusiirdega. Päevas 50-100 grammi liha söönute jalajälg oli umbes viiendiku võrra väiksem, misläbi välditaks aastas umbes pea tonni süsinikdioksiidi õhku paiskamist.

Kuigi kogus moodustab vaid murdosa mandritevaheliste omast, võiks siire siiski maailma mastaabis emissioonidele siiski olulist mõju avaldada.

Toidusedelit kalaga täiendavate inimeste poolt õhku paisatav süsinikdioksiidi kogus oli umbes pool täislihasööjate omast, kuid vaid paari protsendi võrra suurem kui muna- ja piimatooteid tarbivate taimetoitlaste oma.

Eelnevate, väiksemamahuliste uurimuste käigus on leitud, et taimetoitlaseks hakkamine võiks inimeste toiduga seonduvaid emissioone kärpida umbes veerandi võrra. Oluline mõju oleks ka toidujäätmete vähendamisel.

Uurimus ilmus ajakirjas Climatic Change.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Climatic Change

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: