USA kirurgid siirdasid esimest korda terve silma
USA elektrikule siirati sel aastal esmakordselt maailmas doonorisilm. Seni on silmade puhul siiratud ainult silma üksikuid osi, kuid mitte kunagi tervet silma korraga.
Esimene omalaadne operatsioon eeldas, et elundidoonorilt eemaldati osa näost ja terve vasak silm ühes nägemisnärviga. Seejärel siirati eemaldatud elund ühele Arkansasest pärit liinitöölisele, kes sai 2021. aasta juunis 7200-voldise elektrilöögi, vahendab ScienceAlert.
Löögi tagajärjel sai 46-aastane Aaron James tõsiselt vigastada. Muu hulgas kaotas ta oma vasaku silma, vasakukäelisena oma põhikäe kuni küünarnukini, nina, huuled, esihambad, parema põse ja lõuna. Tänavu suunati ta New Yorgi Ülikooli Langone Health'i tervisekeskusesse operatsioonile, kus talle siirati 27. mail uus silm.
Terve silmamuna siirdamisest on meditsiinis pikalt vaid unistatud. Loomadega on teadlasi selles vallas saatnud mingil määral edu: neil on õnnestunud osaliselt looma nägemine taastada. Samas pole elava inimesega midagi sellist varem korda saata suudetud. Operatsiooni juhtinud kirurgi Eduardo Rodriquezi sõnul hüppaski tema kirurgirühm nüüd tundmatus kohas vette.
Saavutus pälvib mitmelt poolt kiidusõnu kui esimene omalaadne läbimurre. Uuringuga mitte seotud võrkkesta-silmaarsti Vaidehi Dedania sõnul tundub siiratud silm Aaron Jamesi näos korralikult talitlevat. Selle vererõhk on korras, silma enese rõhk püsib ja ehkki patsient veel uue silmaga ei näe, saadab silm välja elektrisignaali, mida võiks aju edaspidi maailma tajumiseks kasutada.
Mehe parem silm jäi õnnetuse ajalt terveks. Nõnda peeti teda uue operatsiooni jaoks täiuslikuks kandidaadiks: kuna ta vajas näokirurgiat, pidi ta nii ehk naa immuunsüsteemi allasuruvaid ravimeid võtma. Seepärast tasus silma siirdamine end tema jaoks igal juhul ära, isegi kui kasu jäi üksnes kosmeetiliseks.
Jamesi enese sõnul tunneb ta nüüd jälle lõhnu, toidu maitset ja tal oli üle pooleteise aasta võimalik jälle oma abikaasat suudelda. Teda rõõmustab väljavaade edaspidi taas maskita avalikult ringi liikuda ja ta soovib, et teadmine uuest operatsioonivõimalusest jõuaks võimalikult paljude abivajajateni.
Siiski hoiatab näiteks uuringuga mitte seotud Colorado Ülikooli kirurgiaprofessor Kia Washington, et James ei pruugi uue silmaga nägema hakata. Nimelt on operatsioonist möödunud juba üksjagu palju aega. Lõplikult Washington mehe nägemislootust aga veel maha ei mata.
Langone'i haigla kirurgirühm kasutas operatsiooni käigus luuüdist võetud täiskasvanu tüvirakke, et aidata Jamesi silmanärvidel paraneda. Nägemise taastumiseks oleks Washingtoni sõnul vaja aga muid murrangulisi lähenemisi. Näiteks võiks abi olla geeniteraapiast, mis kasutaks ära nägemisnärvi enese sisemist paranemisvõimet. Kasutada võiks ka närvimähise-nimelist seadeldist, mis kaitseks kudet, või siis seadmeid, mis võtavad närvisignaale vastu viga saanud signaalirajast olenemata.
Toimetaja: Mark Gerassimenko, Airika Harrik
Allikas: The Telegraph