Kärbestele meeldib karussell

Suur kärbes keerleval grammofoniplaadil.
Suur kärbes keerleval grammofoniplaadil. Autor/allikas: tehisaru, Freepik (www.freepik.com)

Lastele meeldib karusselliga sõita, aga karusselliga sõita võib meeldida ka kärbestele. Avastus annab alust arutella, et võib-olla võime ka putukate seas kohata rohkem mängulisust, kui aimatud.

Seni on mängulusti kõige silmanähtavamal kujul täheldatud pigem primaatidel, koertel, delfiinidel ja muudel seesugustel selgroogsetel loomadel — aga mingil moel ja määral ikkagi ka mujal loomariigis.

Tilman Triphan ja Wolf Huettenroth Saksamaalt Leipzigi Ülikoolist tegid katseid äädikakärbestega, kelle katsekeskkonda oli üles seatud väike pöörlemisvõimeline platvorm.

Mõnedele kärbestele pandi platvorm ka tegelikult pöörlema, teiste jaoks aga oli samasugune platvorm lihtsalt olemas ja seisis paigal.

Selgus, et pöörleva platvormi peal meeldis katsekärbestele istuda minutite kaupa, aga seisva platvormi valisid nad istepaigaks märksa harvemini.

Vahe oli nii selge, et hämmastas teadlasigi. Teadlased oleksid sama hästi oodanud sedagi, et liikuv lauake hoopis pelutab putukaid.

Mingit ellujäämiseelist ega muud praktilist kasu ei oska teadlased kärbeste karussellilembusele välja mõelda, ja et valik on vabatahtlik, tundubki just mängulusti väljaelamine olevat mõistlik seletus.

Üksikkärbseid jälgides ilmnes, et mõned isendid kippusid pöördplatvormile erilise innuga, aga leidus ka neid, kes seda seadeldist tõepoolest vältisidki.

Uuringutulemused on üles pandud võrguvaramusse bioRxiv.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: