Inimesed võivad kuulda vaikust nagu heli

USA teadlased lasid inimestel kuulata müra ja vaikuse vaheldumist. Katseisikute ajud töötlesid vaikust, nagu oleks see heli. Siit võib töö autorite sõnul järelduda, et inimesed võivad sõna otseses mõttes vaikust kuulda.
Teadlased ja filosoofid on juba Aristotelese aegadest saati vaielnud, kas vaikust on võimalik kuulda. Nüüd võisid Johns Hopkinsi Ülikooli teadlased oma katseseeriaga selguse majja tuua, vahendab ScienceAlert.
Töörühm kasutas kavalasti ära tuntud illusiooni, kus kahte võrdset objekti tajudes tundub üks neist inimesele suurem kui teine. Uues töös pidid inimesed võrdlevalt kuulama ühte pikka ja kahte väikese pausiga heli. Illusiooni mõjul tekkis neil ajus pettekujutelm, et üks heli kestis kauem kui kaks lühikest, ehkki tegelikult oli nende vältus sama.
Katses asendasid teadlased helid vaikusega. Seepeale ilmnes, et illusioon toimis endiselt. Alljärgnevat videot vaadates saab igaüks selle omal nahal järele proovida. Ehkki müra vahel esitatud vaikusevahemikud on tegelikult sama pikad, tundub üks katkematu vaikusehetk kahest eraldatust pikem.
Kuidas kõlab tühjus?
Uuringu autori ning filosoofia ja psühholoogia doktoranti Rui Zhe Goh sõnul pole vaikus heli, vaid heli puudumine. Üllataval kombel osutab tema töörühma uuring, et ka eimiskit on võimalik kuulda. Teisisõnu inimene reageerib vaikusele samamoodi kui helile. Seepärast kuuleb inimene sellise triki puhul vaikust päriselt, mitte lihtsalt ei eelda selle kohalolu.
Töörühm tegi järjest seitse katset, milles osales tuhatkond katseisikut. Lisaks eespool kirjeldatud illusioonile kasutasid nad katsetes teisigi sarnaseid teste. Seega hõlmas uuring nii osalisi vaikusi kui ka omavahel erineval kaugusel asetsevaid vaikusehetki.
Vaikusehetkede raamistamiseks kasutasid autorid mõnes katses erinevaid taustahelisid, näiteks rahvarohke restorani ja raudteejaama helipilte. Osades katsetes varieerisid uurijad aga helide tooni.
Kõigi katsete jooksul jäi mõju samaks: kuulajad paistsid töötlevat vaikust samamoodi, nagu oleks see heli. Niisiis pakub uuring uut teadmist kuulmismeele toimimise kohta.
Mitmed uuringud osutavad, et vaikus võib olla oluline ka helide tajumisel. Näiteks on pausid sõnade vahel olulised kuuldud kõnet vastu võttes. Seni pole aga mingeid põhjapanevaid tõendeid, et vaikus ise võiks toimida ajule kuuldava stiimulina.
Järgmisena tahabki töörühm mõista, kuidas tajub inimene helist täiesti eraldatud vaikust. Teisisõnu: mis saab, kui vaikusehetki ei raamista mingisugune müra? Ühtlasi tõstatub nende tööst küsimus, kas inimene võib kogeda täiuslikku vaikust. Samuti võib tööst olla abi erinevate kuulmismurede ravil.
Uuring avaldati Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes.
Toimetaja: Airika Harrik