Keemiatööstus on varjanud teflonilaadsete ainete kahjulikkust
Keemiatööstus tundub olevat kasutanud samu võtteid, mida omal ajal tubakatööstus, et varjata avalikkuse eest, kui kahjulik on nende toodang tervisele.
Nii selgub Ameerika teadlaste uurimistööst, kus nad keskendusid varem salastatud dokumentide alusel aineteklassile nimega per- ja polüfluoralküülid (PFAS-id).
PFAS-id on fluori sisaldavad orgaanilised ühendid, mida on nende püsivuse pärast nimetatud koguni igavesteks kemikaalideks.
Ühel neist põhineb näiteks tuntud pannikattematerjal teflon, aga nad on kasutust leidnud ka vetthülgavates riietes, kergestipuhastatavates kangastes, mõnedes kosmeetikatoodetes ja toidupakendites.
Toodete küljest eraldunud PFAS-id jäävad pikaks ajaks keskkonda püsima ning bioakumuleeruvad ka inimeste ja teiste loomade kehas.
Nadia Gaber San Francisco California Ülikoolist ja ta kolleegid analüüsivad ajakirjas Annals of Global Health hulka dokumente, mis pärinevad kahelt suurelt PFAS-ide tootjalt, keemiaettevõtetelt DuPont ja 3M.
Selgub, et tööstustegelased teadsid PFAS-ide kahjulikust toimest ammu, kuid jätsid avalikkuse ja poliitikakujundajad sellest teavitamata.
Juba 1970. aastatel tunnistati saladokumentides, et PFAS-id on sisse hingatuna väga toksilised ja sisse sööduna mõõdukalt toksilised.
Gaberi ja kaaslaste sõnul võtsid tootjad teaduse ja poliitikaloome mudimiseks arvatavasti kasutusele samasuguseid võtteid, millega on vahele jäänud ka tubaka-, toidu- ja ravimitööstus.
Ebasoodsaid uuringutulemusi on varjatud, avalikku arutelu kallutatud. Ettevõtete eneste laborites saadud uuringutulemustest ei ole antud asjakohastele ametkondadele nõuetekohaselt teada.
Üks esimesi tõsiseksvõtvaid tulemusi saadi seejuures juba aastal 1961, kui ilmnes, et tefloni komponendi toimel suureneb juba väikeste dooside korral rottide maks. Juba seepeale soovitati oma töötajatel rangelt vältida selle aine sattumist nahale.
Aastal 1980 said nii DuPont kui ka 3M teada, et kaheksast C8-nimelise ühendiga kokku puutunud rasedast töötajast tõid kaks ilmale väärarenguga lapse.
Gaberi ja ta kaaslaste käsutuses olnud dokumentidest ei nähtu siiski, et keemiatööstus oleks rahastanud talle soodsaid tulemusi andnud PFAS-ide teemalisi uuringuid.
Autorid jõuavad järeldusele, et tööstusesiseste keemiauuringute varjatusel on olulisi tagajärgi seadusandluse, poliitika ja rahvatervise alal, mille edaspidiseks vältimiseks tuleks ettevõtete kasutatavaid summutusstrateegiaid edasi uurida ja paljastada.