Mikroplasti võib rohkesti tekkida ka porgandeid lõigates
Lõikelaud on koduköögis ja restoraniköögis tavaline ese, kuid kui palju me selle eseme keskkonnajalajäljele ja võimalikule tervisetoimele iga päev mõtleme?
Paraku mitte väga palju, kuid rühm Ameerika, Kanada ja Taani teadlasi on lõikelaudadele nüüd mitte ainult mõelnud, vaid ka nende võimalikku laiemat mõju uurinud.
Syeed Iskander Põhja-Dakota Osariigiülikoolist ja ta kolleegid väidavad nüüd, et tavaliste plastist lõikelaudade küljest võib ühe aasta jooksul ühe inimeste organismi sattuda kümneid gramme mikroplastiosakesi. Neid gramme moodustavate osakeste arv küünib seejuures kümnetesse miljonitesse.
Iskander ja ta kaaslased palusid viiel katseisikul lõigata lõikelaual porgandeid. Isikuid oli mitu seepärast, et igaühel on natuke isikupärane lõikamisstiil, mille tulemusel võib ka mikroplasti lõikelauast erisugusel hulgal eralduda.
Katsete, mõõtmiste ja neile järgnenud arvutuste põhjal selgus, et ühelt polüetüleenlõikelaualt võib aastase kasutamise pinnalt eralduda 14 kuni 71 miljonit mikroplastiosakest, polüpropüleenlaualt aga kuni 79 miljonit.
Kuidas aga kogu see mikroplast võiks mõjutada seda toiduga sisse sööva inimese tervist? Sellele selge vastus puudub: kahju võib olla, aga tuvastatud seda ei ole.
Iskander ja ta kolleegid tegid laborikatseid hiirerakkudega, mille talitlus ei paistnud lõikelaudadelt pärineva mikroplastiga kokku puutumise peale mitte kuidagi muutuvat.
Uuringu tulemused on avaldatud ajakirjas Environmental Science & Technology.