Akadeemikute valimised 2022: kes on Alvo Aabloo?

Alvo Aabloo
Alvo Aabloo Autor/allikas: Erakogu

Eesti Teaduste Akadeemia akadeemikukandidaadiks arvuti- ja tehnikateadustevaldkonnas esitati sel aastal Tartu Ülikooli polümeersete materjalide tehnoloogia professor Alvo Aabloo.

Alvo Aabloo (57) kaitses doktorikraadi 1994. aastal Tartu Ülikoolis, uurides potentsiaalse energia arvutuste abil kristallilisi tselluloose. Lõpetamise järel on töötas ta mitmes Tartu Ülikooli instituudis. Tehnoloogiainstituudis on olnud ta polümeersete materjalide tehnoloogia professor alates 2007. aastast.

Aabloo teadustöö fookuses on pehmed robotid, mille valmistamises mängivad kandvat rolli elektroaktiivsed polümeersed materjalid, ja nende juhtimine. Samuti lõi ta uurimisrühmad inimese ja robotite suhtluse ehk koostöörobootika ning droonitehnoloogia arendamiseks. Seejuures pöörab ta erilist tähelepanu praktilistele rakendustele, näiteks inimkujuliste kehakuju muutvate robotite ja laste kõneteraapias kasutatavate robotite arendamisele.

Google Scholari alusel on avaldanud ta ligi 310 teaduspublikatsiooni, millele on viidatud peaaegu 5360 korda. Seejuures on vähemalt 41 teadusartiklile viidatud 41 korda. Aabloo hoiab ka 11 patenti.

Professori juhendamisel on kaitstud 21 doktoritööd ning mitmeid bakalaureuse- ja magistritöid. Praegu juhendab ta 12 doktoranti.

Professor populariseerib hoogsalt ka teadust ja tehnikat. Muu hulgas on ta tudengite ja õpilaste robootika võistluse "Robotex" üks algataja ning eema juhtimisel pandi alus Eesti koolirobootika programmile, milles osaleb ligi 400 Eesti kooli.

Aastal 2014 annetati Aabloole Valgetähe IV klassi teenetemärk ning 2015. aastal Eesti teaduste akadeemia preemia tehnikateaduste alal.

Vaata ka akadeemikukandidaatide konverentsil peetud Alvo Aabloo lühiloengut.

Akadeemikuid valitakse sel aastal füüsika, arvuti- ja tehnikateaduste ning sotsioloogia valdkonnas. Kokku esitati kolmele kohale kaheksa kandidaati. Uued akadeemikud valitakse 7. detsembril akadeemia üldkogu istungil.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: