Ümaras linnas sajab rohkem kui kolmnurkses
Üks Tallinna linna suuri muresid on see, et linn on kikilipsukujuline. Nüüd aga ilmneb värskest teadusuuringust, et liiklusvoogude kulg ei ole ainus nähtus, mida linna kuju mõjutab.
Hiina ja Ameerika teadlased on välja selgitanud, et linna kujust sõltub ka see, kui palju linnas vihma sajab.
Dev Niyogi Austinist Texase Ülikoolist ja ta kolleegid panid linnade sademeandmeid vaadates juhuslikult tähele, et enam-vähem ümara kujuga linnades, nagu London või Dallas, sajab tihtilugu rohkem kui sellistes üldplaanis kolmnurksetes linnades, nagu Chicago või Los Angeles.
Teadlased süüvisid andmeisse veel põhjalikumalt ja laialdasemalt ning mudeldasid ka arvutil õhu liikumist kuut tüüpi linnades: ümmargustes, ruudukujulistes ja kolmnurksetes ranniku- ja sisemaalinnades.
Selgus, et rannikul paiknevates linnades mõjutab linna kuju sademehulka rohkem kui sisemaisetes linnades.
Ringikujulistes linnades sajab muude tingimuste võrdsuse korral tõepoolest rohkem kui kolmnurksetes linnades; ruudukujulised linnad jäävad nende kahe vahepeale.
Keskmine päevane vihmakogus on ümaras linnas umbes 22 protsenti suurem kui kolmnurkses linnas. Eriti märgatav on erinevus just hommikustes sajuhoogudes.
Niyogi ja ta kaaslased möönavad, et nende mudel ei ole päris täiuslik. See ei arvesta kuigivõrd maapinna kõrguste erinevusi ja muid topograafilisi üksikasju ega näiteks ka pinnatemperatuuri ajalisi muutusi.
Autorid loodavad siiski, et nende uuringust on linnaplaneerimisel abi. Loomulikult ei jäta nad ajakirjas Earth's Future mainimata oma töö tähtsust ka kliimamuutuse kontekstis.
Mida arvata aga Tallinna kuju mõju kohta meie pealinna sademehulgale? Seda tuleb vist veel uurida, sest kikilips koosneb teatavasti kahest kolmnurgast, ja enne uuringut ei ole ju teada, kas ja kuidas need tippudest ühendatud kolmnurgad teineteist mõjutavad.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa