Kiire kõnd hoiab telomeerid pikad

Foto: Stanislav Vlasov/Unsplash.com

Mida kiiremini inimene kõndida tavatseb, seda nooruslikum ta on. Nii võib järeldada Briti teadlaste uuringust, milles selgus, et kiiremini kõndijatel on vere valgelibledes telomeerid pikemad kui aeglasema kõnniga inimestel.

Telomeerid on rakutuumas kromosoomide otstes asuvad DNA ahela jupid, mis kaitsevad kromosoomi kahjustuste eest, kuid kipuvad ise igal rakujagunemisel lühenema. Telomeeride lühenemist on seostatud nii rakkude kui ka kogu organismi vananemisega.

Paddy Dempsey ja ta kolleegid Leicesteri Ülikoolist nõudsid Ühendkuningriigi Biopangast välja enam kui 400 000 inimese geeniandmed, samuti nende antud vastused elustiili teemalistele küsimustele.

Analüüs osutas, et reibast kõndi harrastavad inimesed võivad juba keskealisena näida telomeeride pikkuse poolest kuni 16 aastat oma tegelikust vanusest nooremad.

Selgus, et harjumuspärane kõnnikiirus mõjub sel moel telomeeridele sõltumata sellest, kui palju inimene muul moel kehalist aktiivsust ilmutab, ehkki ka üleüldisel aktiivsusel on oma selge positiivne mõju.

Inimeste üldise liikumisaktiivsuse kohta oli teadlastel kasutada neile ööpäevaks randmele paigutatud aktseleromeetriga saadud mõõtetulemused.

Jalutamisharrastuse kasu füüsilisele, vaimsele ja sotsiaalsele tervisele on täheldatud varemgi, ses uuringus on nüüd esile tõstetud just kõndimise kiirus ja nähtuse seos geenidega.

Uuringu tulemused on avaldatud ajakirjas Communications Biology.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Sandra Saar

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: