Tõuse ja sära: kuidas hommikul võimelda või liikuda
Kas hommikuti on ikka vaja võimelda? Kes seda võiks teha? Kui juba võimlemiseks läheb, siis millised harjutused oleksid head? Hommikuvõimlemisest räägivad Tartu Ülikooli sporditeaduste ja füsioteraapia instituudi liikumisharrastuse teadur Eva-Maria Riso ja kehalise kasvatuse didaktika lektor Maret Pihu.
Hommikuvõimlemine ei asenda Riso ja Pihu sõnul igapäevast liikumist ega kuluta kuigi palju inimese energiat. Sellele vaatamata soovitavad nad hommikuvõimlemist päeva alustuseks kõigile. "Kõige olulisem on, et harjutused peavad meeldima, võimlemine ei tohiks olla vastumeelne kohustus," märgivad nad. "Ei pea kohe teki alt välja hüpates võimlema hakkama, kehale tuleb natuke aega anda ärkamiseks." Samuti pole paha enne liigutamist natuke süüa, sest hommikune veresuhkur on sageli madal, mistõttu paljudel inimestel võib tühja kõhuga võimeldes tekkida pearinglus.
Kes tunneb, et võimlemisharjutused on vastumeelsed, võib Riso ja Pihu sõnul hoopis jalutada, jooksma minna või rattaga tööle vändata - kõik sõltub sellest, kui palju kellelgi hommikul aega on. "Eriti hea on see neile, kelle tööpäev möödub põhiliselt istudes. Hommikuvõimlemise ajal tekib natukenegi aega iseendale ja näiteks kõndides-joostes on võimalus päevased plaanid läbi mõelda," selgitavad nad.
Hommikuvõimlema ei pea üksi. Näiteks võib sellest sporditeadlaste sõnul kujuneda tore ühistegevus pereringis. "Võimlemise kestus sõltub pere hommikusest ajavarust – kellel on aega viis minutit, kellel koguni pool tundi. Äkki õnnestub isegi lapsed ekraanidest kõrvale meelitada," pakuvad Riso ja Pihu. Kui aga peres on koer, võidavad kõik: loom rõõmustab hommikuse jalutusringi üle ning omanik saab hommikuvõimlemise tehtud. Siiski tuleks ainult koeraringiga piirdujatel sporditeadlaste sõnul päeva jooksul kindlasti veel liikuda.
Siruta, venita, hinga
Kes tunneb, et eelistaks hommikul teha harjutusi, saab katsetada rikkalikku valikut. "Kõik sõltub hommikuvõimlemise eesmärgist: kas see on lihtsalt meeldiv algus päevale või teha seda lausa iseseisva treeninguna," sõnavad Eva-Maria Riso ja Maret Pihu.
Hommikul soovitavad nad teha sirutusi ja kergemaid venitusi, samuti hingamisharjutusi. Päeva algusesse sobivad ka tasakaaluharjutused. Siiski oleneb ülejäänu inimesest endast: mõnele sobivad hommikul jõuharjutused, teisele õues liikumine. Kui ideid napib, soovitavad Riso ja Pihu otsida võimlemise näidiskavasid interneti laia valiku seast või meenutada koolis õpitud klassikalisi võimlemisharjutusi.
Hommikuse võimlemisharjumuse tekkeks soovitavad nad igal ühel ise endale koostada harjutuste kava, mida päevast päeva järgida. "Kes alles alustab, võib võtta algul vähem harjutusi ja neid aja jooksul juurde lisada," märgivad nad. Iga päev kindla kava järgimine on sporditeadlaste sõnul ka hea iseloomukasvataja.
Miks aga ikkagi võimlema vaevuda? Riso ja Pihu sõnul tekitab hommikuvõimlemine inimeses nii-öelda hea tuju hormoone endorfiine. Pealekauba käivitab võimlemine ainevahetuse, kiirendab vereringet ja annab parema söögiisu. Viimane teadmine võib rõõmustada just isutute laste vanemaid. "Mis on tähtis nii-öelda mõtleva töö inimestele – väike liigutamine enne tööpäeva parandab aju verevarustust, mõttetöö edeneb siis paremini," soovitavad sporditeadurid veel. Võimlemine võib mõnele inimesele aga paratamatult vajalik olla. Näiteks on vaja mõnd lihasgruppi järele aidata, millega saab hommikuvõimlemise abil kohe hommikul algust teha.
"Igapäevaselt harjutades annab hommikuvõimlemine kindlasti ka väikese treeninguefekti," tõdevad Riso ja Pihu. Niisiis, praegu, kui spordiklubid on kinni, võiks iga lugeja ise kodus harjutusi meenutada ja iseseisvalt võimelda.
Toimetaja: Airika Harrik