Androloog: kiilanemist saab aeglustada, aga targem on edasi veereda

Nii pealae kiilanemist kui ka juustepiiri taandumist saab hormoonravi abil aeglustada. Tartu Ülikooli kliinikumi androloog-uroloog Margus Punabi sõnul on aga reeglina mõistlikum muutustega leppida ja oma kehaga rahul olla.

Ehkki kiilaspäisusel on ka pärilik komponent, pole mõtet oma vanemaid süüdistada. "See tuleb nii ema kui ka isa poolt. Paljudel juhtudel tuleb vaadata vanaisade poole ehk mitut põlvkonda. Tihti ei näe me seda ema, isa ega naabrimehe puhul," märkis Punab saates "R2 Pulss".

Täpsemalt on seotud kiilanemine otsmiku ja pealae piirkonnast meessuguhormooniga dehüdroepiandrosteroon, mida toodetakse neerupealistes.

"Ühtepidi selle kõrgem hulk soodustab kiilaspäisust. Teistpidi selle n-ö retseptori suurem tundlikkus soodustab kiilaspäisust. Kiilaspäisuse kõrval on muidugi veel teine osa. Looduses tasuta lõunaid ei ole," lisas androloog. Retseptori suurema tundlikkusega meeste tajutav energiatase on mõnevõrra kõrgem, kuid neil tuleb hakata varem oma eesnäärme tervisele tähelepanu pöörama.

Kui inimene kiilanemisega leppida ei taha, on võimalik seda tüüpi kiilanemist aeglustada ja mõnikord ka veidi tagasi keerata. "Seda ei saa teha siiski päevapealt, vaid see tähendab aastaid püsivalt tableti võtmist. Kui inimene on selleks valmis, siis on võimalik aidata, aga mina toon kõigile näiteks ikka Mihkel Raua. Tema tõmbab pea kiilaks ja roll'ib edasi. See on kõige mõistlikum variant," sõnas Punab.

Teine lugu on juhul, kui kiilanemine tekitab stressi või teisi probleeme.

Imerohtu pole

Margus Punab rõhutas, et vitamiinid ja toidulisandid võivad aidata tõsta juuste üldist toonust. Juuste hõrenemise ega juustepiiri muutuse vastu neist aga abi ei ole. "Kui me räägime mehe tüüpi kiilaspäisusest, siis saame rääkida ainult hormonaalsest ravist," kinnitas androloog. Näiteks kasutataks sel puhul finasteriidi, millega saab leevendada ka eesnäärme healoomulist suurenemist.

Toimeaine surub alla dehüdroepiandrosterooni. Ravimifirma lubab oma materjalides hõrenemise peatumist. "Noorematel ja kõrgema hormoonnivooga meestel oleme näinud ka teatavat tagasikasvu, aga seda lubada ei saa. Kui see juhtub, on see lisaboonus," märkis Punab.

Üldiselt tasub aga tema sõnul imeteraapiate ja -ravimite suhtes skeptiline olla. See kehtib nii USA-s populaarse rogaiini kui ka näiteks termarolling'u ehk väidetavalt juuksenääpsu verevarustuse parandamiseks mikrohaavandite tekitamist. Usaldusväärseid uuringuid napib või on tulemused vastuolulised.

"Alternatiiv on muidugi juuste siirdamine, seda tehakse üle maailma raskematel juhtudel. Ka Eestis teeb seda vähemalt kaks kirurgi. Isiklikult mul selle rühma kohta üldistuste tegemiseks kogemust napib ja olen näinud paarikümmet meest," sõnas Punab.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "R2 Pulss", küsis Robin Juhkental

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: