Naiste külmakartlikkusel on evolutsiooniline tagapõhi

Naised armastavad natuke soojemat keskkonda kui mehed.
Naised armastavad natuke soojemat keskkonda kui mehed. Autor/allikas: Meins Photography/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)

Naised armastavad natuke soojemat keskkonda kui mehed, ja sellele on evolutsiooniline põhjendus, nagu selgub värskest teadusuuringust.

Võib-olla on mõnedki märganud, et kui kontoriruumis on termoregulaator, siis soovivad pigem just naistöötajad kruttida selle mõnegi pügala võrra kõrgemale kui on suurema osa meeskolleegide eelistus.

Iisraeli teadlased väidavad, et selline sugudevaheline erinevus ei iseloomusta ainult inimliiki, vaid on omane ka muudele imetajatele ja lindudelegi.

Eran Levin Tel Avivi Ülikoolist ja ta kolleegid kirjutavad ajakirjas Global Ecology and Biogeography, et mehed ja naised, nagu ka teiste imetaja- ja linnuliikide isas- ja emasisendid tunnevad keskkonna temperatuuri erinevalt.

Levin ja ta kaaslased analüüsisid kümnete Iisraelis elutsevate linnu- ja nahkhiireliikide käitumist mitmesugustes temperatuuriolukordades.

Juba varasemates uuringutes oli Levin tähele pannud, et isas- ja emasnahkhiired hoiduvad sigimishooajal enamasti eri paigusse, kusjuures isased eelistavad jahedamaid, emased aga soojemaid kohti.

Teaduskirjanduses on esitatud samalaadseid tähelepanekuid muudegi imetaja- ja linnuliikide kohta, näiteks tõusevad isasloomad mägistel aladel tihtilugu tippudele, emased aga jäävad orgudesse.

Levin ja kolleegid analüüsisid nüüd omalt poolt veel 13 linnuliigi ja 18 nahkhiireliigi kohta Iisraelis 40 aasta jooksul kogutud andmeid, ja need kinnitasid tõepoolest sugude temperatuuripõhist segregeerumiskalduvust.

Levin ja kolleegid pakuvad nähtusele mitu evolutsiooniteoreetilist seletust. Esiteks vähendab isaste ja emaste eraldumine konkurentsi keskkonnaressurssidele. Teiseks hoiab agressiivsusele kalduda võivad isased noortest pojukestest eemal. Kolmandaks ei ole vastsündinud või -koorunud loomadel-lindudel püsisoojasus alati kohe täielikult välja arenenud, mistõttu tasub neil olla soojemates oludes.

Nii ei ole ka tööruumides mõtet temperatuurikonflikti liiga teravaks ajada, vaid tasub tunnetada olukorra evolutsioonilist tagapõhja.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: