Kallima rohke asesõnakasutus kuulutab lahkuminekut
Ees terendavale lahkuminekule võib viidata midagi nii väikest nagu igapäevane sõnakasutus. Mitu kuud enne suhte lõppu hakkavad partnerid rääkima rohkem endast ning kasutama sagedamini ees- ja asesõnu, leidsid USA teadlased.
Texase Ülikooli teadlased jõudsid järelduseni, kui kammisid Redditi ühismeediaplatvormi. Nad analüüsisid rohkem kui miljonit Redditi postitust umbes 6800 kasutajalt. Kõik valimisse võetud kasutajad olid jaganud teadet oma suhte lõpust lahkuminekuteemalises kommuunis "r/BreakUps". Uurijaid huvitasid aga nende postitused, mis olid tehtud aasta jooksul enne ja aasta jooksul pärast lahkuminekut.
Analüüs näitas, et inimeste keelekasutus hakkas kolm kuud enne suhte lõppu muutuma ja taastus alles pool aastat peale lahkuminekut. Tegu on esimese uuringuga, mis uuris lahkuminekuid loomuliku keelekasutuse põhjal.
See seal keset minu...
Uuringu juhtivautori Sarah Seraj'i sõnul paistab lahkuminek mõjutavat inimeste elu juba enne seda, kui nad ise oma suhte lõpule mõtlema hakkavad. Ta lisab, et enamasti me ei märka, kui sageli oma jutus eessõnu (keset, piki), artikleid (inglise a, the) või asesõnu (see, tema) kasutame. Samas hakkame just neid varasemast erinevalt kasutama, kui mingi isiklik üleelamine meie tunde- ja vaimse seisundi reedab.
Olenemata, kas inimesest sai mahajäetu või mahajätja, kubises tema keel kuni kolm kuud enne lahkuminekut märkidest eesootava kohta. Lahkumineku eel muutus inimese keelekasutus isiklikumaks ja vähem formaalseks – see viitab, et inimene ei analüüsi oma tegevust enam nii palju. Suhte lõppfaasis inimesed kasutasid ka sagedamini sõnu "mina" ja "meie", mis viitab kasvanud vaimsele koormusele.
Seraj'i sõnul on kõik eelnev märk sellest, et inimene kannab endas rasket tunnetepagasit. Ta mõtleb ja arutleb endamisi pidevalt millegi üle ning muutub enesekesksemaks. Vahel viitab sõna "mina" kasutus depressioonile ja kurbusele. Seraj'i sõnul kipuvad depressioonis inimesed rohkem endale keskenduma ega suuda teiste tundeid enam sedavõrd hästi mõista.
Kirjeldatud mustrid saavutasid inimese keeles haripunkti lahkumineku päeval ja jäid tema keelde veel kuni kuueks kuuks. Keelemuutused olid ilmsed ka juhul, kui inimene arutles mõnes teises ühismeedia kommuunis mõnel muul teemal.
Sellele vaatamata märkasid uurijad, et osa kasutajate keelekasutus ei taastunud ka aasta pärast peale suhte lõppu. Need inimesed kippusid "r/BreakUps" kommuuni külastama veel mitu kuud ja seal oma lahkumineku lugu üha uuesti jutustama. Uurijad oletavad, et just juhtunu pidev meenutamine teeb sellest ülesaamise raskemaks.
Uurijad kõrvutasid oma tulemusi ka nende kasutajate keelekasutusega, kes juhtusid lahutama või muudesse üleelamistesse sattuma. Keelekasutuse muutused olid viimastel samad, kuid lihtsalt mitte nii selged, kui suhteprobleemide puhul.
Uuringu kaasautori Kate Blackburni sõnul andis uuring esimest korda võimaluse tehnoloogia abil lahkumineku-kogemust reaalajas uurida. Ta möönab, et kuigi tööl oli mitu puudujääki, rikastas see meid kõiki teadmisega, kuidas suhte lõpp meid ja meie lähedasi võib mõjutada.
Uuring ilmus Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes.
Toimetaja: Airika Harrik