Koroonavastane immuunsus püsib mälurakkude toel vähemalt kaheksa kuud

Foto: NIAID-RML/(CC BY 2.0)

Uue koroonaviiruse vastane immuunsus püsib inimesel vähemalt kaheksa kuud, selgub Austraalia teadlaste uuringust. See annab lootust, et ka viirusvastastel vaktsiinidel on vähemalt suhteliselt pikaajaline toime.

Menno van Zelm Melbourne'ist Monashi Ülikoolist ja ta kolleegid uurisid 25 COVID-19 patsienti, kellelt võeti proove alates 4. päevast pärast nakatumist kuni 242. päevani. Esialgu nähtus, et nagu varasemateski uuringutes, hakkas viirusvastaste antikehade hulk umbes 20 päeva järel langema. Teisalt, kõigil patsientidel jäi püsima paras hulk B-mälurakke, mis tundsid üha ära kahe SARS-Cov-2 viirusele iseloomulikku komponenti, ogavalku ja ühte kapsiidivalku.

Mälurakud olid patsientidel alles veel kaheksa kuudki nakatumise järel. Kui mälurakud on alles, siis tunneb immuunsüsteem koroonaviiruse kergesti ära ja oskab sellele kiiresti ja tõhusalt vastu hakata.

Zelmi sõnul annab tulemus lootust, et ka vaktsiinide toimel inimese organismis tekkivad koroonaviirust tundvad mälurakud jäävad paljudeks kuudeks püsima. Teisalt aitab tulemus seletada, miks täpselt on miljonite koroonaviirusega nakatunute seas üle maailma taasnakatumis juhtumite arv väga väike.

Zelm ja kaasautorid kirjutavad sellest ajakirjas Science Immunology.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni kell 8.35, laupäeval kümmekond minutit varem.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Vikerraadio Teadusuudis

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: