Soome uuring: koroona läbi põdenud inimene on immuunne vähemalt neli kuud

Koronaviiruse antikehad ja võimalik immuunsus püsivad vähemalt neli kuud peale nakatumist.
Koronaviiruse antikehad ja võimalik immuunsus püsivad vähemalt neli kuud peale nakatumist. Autor/allikas: Marco Verch/Flickr (CC BY 2.0)

Koroonaviiruse-vastaseid antikehi võib näha vähemalt neli kuud peale nakatumist, selgub THLi ja Helsingi linna uuest uuringust. THLi sõnul on uued tulemused paljulubavad vaktsiinide väljatöötamisel. Edaspidi uurivad nad, kuidas säilib immuunsus kuus kuni seitse kuud pärast nakatumist, vahendab YLE.

Koroonaviiruse põdemise järel kehas moodustunud antikehad ja võimalik immuunsus püsivad vähemalt neli kuud, selgus Soome terviseameti (THL) ja Helsingi linna märtsis alanud uuringust.

Uuringus osales 39 perekonda, kus vähemalt ühel pereliikmel oli diagnoositud äsja koroonaviirus. Muu hulgas mõõdeti uuritud perede liikmetel koroonaviiruse antikehade taset, mis on laboritingimustel võimelised viirust neutraliseerima. THL-i sõnul on neid antikehi seni avaldatud uuringutes käsitletud vähe.

Uuringut juhtinud Merit Melini sõnul mängivad tõenäoliselt just neutraliseerivad antikehad olulist rolli võimaliku immuunsuse kujunemisel. Samas pole veel kindlalt teada, milline immuunsus üldse inimest uue koroonaviiruse eest pikaajaliselt kaitseb, lisab Melin. Uuringu tulemused kinnitavad tema sõnul aga oletust, et nakkuse läbipõdemisest tekkinud antikehad ja võimalik immuunsus säilivad vähemalt neli kuud.

Peaaegu kõigil tekkisid antikehad kuu aja jooksul

Uuringus osales kokku 129 inimest. Koroonaviirusesse nakatumisi tuvastati uuringu käigus 64 uuritaval, kellest 63 kehast leiti antikehi. Lisaks leiti antikehi veel 17 uuritaval, kelle koroonatest uuringu ajal nakatumist ei näidanud.

Peaaegu kõigil nakatunud inimestest tekkisid antikehad nakatumise esimesel kuul. Järelkontrolli käigus antikehade arv küll vähenes, kuid neid leidus siiski peaaegu kõigil katsealustel ka neli kuud pärast nakatumist. Enamik nakatunutest haigestus kergelt ega vajanud haiglaravi.

Tulemused on vaktsiinide väljatöötamise osas paljulubavad

Varasemad uuringud on andnud antikehade püsimise kohta organismis vastakaid tulemusi. Mõnes uuringus vähenesid antikehad kehas kiiresti, isegi vähem kui kolme kuuga peale nakatumist. Siiski on mitmed hiljutised uuringud näidanud, et antikehad püsivad kehas kauem.

THLi sõnul on uued tulemused paljulubavad ka vaktsiinide väljatöötamisel. "Kuna vaktsineerimise eesmärk on ka püsivate neutraliseerivate antikehade tootmine, on paljutõotav, et nakkuse tekitatud immuunsus püsib seni arvatust kauem," ütleb THLi ülemarst Hanna Nohynek.

Järgmisena uuritakse, kuidas säilib immuunsus kuus kuni seitse kuud pärast nakatumist. Uue uuringu tulemusi on oodata aasta lõpus.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: