Inglise uuring: koroonaviirust põdenutel jääb antikehi ajas üha vähemaks

Koronaviiruse antikehad ja võimalik immuunsus püsivad vähemalt neli kuud peale nakatumist.
Koronaviiruse antikehad ja võimalik immuunsus püsivad vähemalt neli kuud peale nakatumist. Autor/allikas: Marco Verch/Flickr (CC BY 2.0)

Inglismaal enam kui 365 000 inimesega tehtud uuring näitab, et uue koroonaviiruse vastu tekkivaid antikehi jääb nende veres aja möödudes üha vähemaks. Antikehi kaotavad kiiremini just vanemad inimesed.

Imperial College Londoni eestvedamisel selgus antikehatestide tulemuste põhjal, et septembri lõpus oli põdenud haiguse läbi neljandiku võrra vähem inimesi kui juuni keskpaigas. Kui suve hakul olid antikehad olemas umbes kuuel protsendil elanikkonnast, siis sügiseks olid antikehad olemas vaid 4,4 protsendil Inglismaa elanikest.

Koroonahaigeid jäi suvel vähemaks kõikjal riigis ja kõigis vanuserühmades. Ainsana jäi haigestumus püsivalt kõrgeks tervishoiutöötajate seas, kes puutusid autorite sõnul viirusega pidevalt kokku. Kõige enam vähenes haigestunute osakaal 75-aastaste ja vanemate seas. Samuti jäi vähemaks neid, kes polnud enda haigestumises lõpuni kindlad. Sestap paistab antikehade teke sõltuvat nii inimese vanusest kui ka haiguse tõsidusest.

Teadlased järeldavad leitu põhjal uuringus, et koroonapandeemia esimesele lainele järgnenud kuudel võis Inglismaa populatsioonis koroonaviiruse vastane immuunsus väheneda.

Uurimisprogrammi juhi professor Paul Ellioti sõnul näitab uuring, et mida aeg edasi, seda vähem inimesi annab positiivse antikehade testi. Samas ei tähenda positiivne antikehatest, et inimene on kindlasti koroonaviiruse vastu immuunne, sest antikehade pakutav kaitsevõime ja selle kestus pole veel päris selged, märgib ta. Sestap peaks antikehadega inimene Ellioti sõnul kinni pidama kõigist viirusest hoidumise meetmetest.

Mõju immuunsusele

Uuringu jaoks saatsid teadlased juhuslikult valitud katseisikutele sõrmetorke põhimõttel töötavaid antikehade teste koduseks kasutamiseks. Nende abil sõeluti välja inimesed, kelle kehas oli antikehi teatud piirist rohkem. Kui palju täpselt kellegi kehas antikehi leidus, testid ei näidanud.

Äsja valminud raportis kajastuvad kolme kuu jooksul tehtud kolme testimisringi tulemused. Kolme ringi peale anti kokku 17 576 positiivset antikehade testi, kusjuures umbes kolmandikul neist inimestest polnud nende endi sõnul koroonaviiruse sümptomeid esinenud.

Pärast testide tulemuste kinnitamist laboris ja võrdlust Inglismaa rahvastikunäitajatega said uurijad tõdeda, et antikehi jäi elanikkonnas iga kuuga vähemaks. Kui esimese ringi ajal olid antikehad kuuel protsendil osalejatest, siis teise ringi ajal oli neid juba 4,8 protsendil ja lõpuks vaid 4,4 protsendil osalejatest.

Antikehi jäi vähemaks kõigis vanuserühmades, kuigi see paistis sõltuvat inimese vanusest. Kõige aeglasemalt vähenes antikehade hulk 18–24-aastastel, kelle antikehade esinemus vähenes pea 15 protsenti. Kõige kiiremini vähenes antikehade hulk aga 75-aastastel ja vanematel, kellel oli neid kolme kuu möödudes 39 protsenti vähem.

Samal uuringul on käimas teinegi haru, kus igal kuul saadetakse enam kui 150 000 inimesele kodus kasutamiseks vatitikupõhiseid koroonaviiruse teste. Sel moel hoitakse silm peal viiruse üldisel levimusel elanikkonnas.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: