Milline on päkapikkude roll laste väärtuskasvatuses?

Päkapikkude tegevust võib ju mõtestada ka kui üksteise märkamist ja üksteisele rõõmu valmistamist.
Päkapikkude tegevust võib ju mõtestada ka kui üksteise märkamist ja üksteisele rõõmu valmistamist. Autor/allikas: ERR

Jõulude lähenedes räägivad vanemad lastele päkapikkudest, kes laste tegemistel silma peal hoiavad. Milliseid väärtusi päkapikkude uskumine aga lastes arendab? Vastab Tartu Ülikooli arengupsühholoogia teadur Anni Tamm.

Üks mu meelisteemadest on laste väärtuste areng. Näiteks huvitab mind see, milliseid väärtusi lapsed oluliseks peavad ja kuidas nende väärtused vanemaks saades muutuvad. Samuti oleme uurinud, milliseid väärtusi ja kuidas lapsevanemad, õpetajad ja eakaaslased lastes arendavad.

Selles kontekstis võiks mängida mõttega, et ka päkapikkudel on laste väärtuskasvatuses oma roll. Milline see roll siis on? Väärtuste kujundamine on tõhusam, kui tegevus on järjepidev. Päkapikud teevad teatavasti kuu aega süstemaatilist ja eesmärgipärast tööd, jälgides ja suunates lapse käitumist. "Söö juurviljad ära, päkapikk piilub!" on näiteks väärtusalane sõnum tervisliku toitumise olulisusest. 

Seesugustel väärtusalastel sõnumitel on tugevam mõju, kui lisaks järjepidevusele esineb koostöö erinevate sotsialiseerijate vahel. Näiteks on hea, kui lapsevanemad ja õpetajad lastes sarnaseid väärtusi arendavad. 

Jõulude ajal tasub aga kampa võtta ka päkapikud – ema ja isa pole ainukesed, kes soovivad, et lapse tuba korras oleks, vaid ka päkapikud on seda meelt. Kuna väärtused on üsna abstraktsed, on hea just käitumuslikul tasandil neid lapsele selgitada. Päkapikkude sõnum, et "tuleb olla hea laps" on lastele lihtsamini mõistetav, kui see pisut konkreetsemalt sõnastada.

Milliseid väärtusi aga päkapikkude abil lastes arendatakse? Päkapikud võiksid eriti tugevalt kujundada neid väärtusi, mis motiveerivad meid toetama teiste inimeste heaolu ning käituma sotsiaalsete ootuste ja normide järgi. Sageli viidatakse päkapikkudele siis, kui laps ei käitu nii nagu sotsiaalsed reeglid ette näevad. "Päkapikk näeb, et sa ei kuula sõna" tüüpi ütlustega peegeldame kuulekuse ja konformsuse ehk püsivate isikuomaduste olulisust. 

Lisaks suunavad päkapikud lapsi olema teiste suhtes hoolivad, mudeldades ise säärast käitumist. Päkapikkude tegevust võib ju mõtestada ka kui üksteise märkamist ja üksteisele rõõmu valmistamist. Samuti mudeldavad päkapikud traditsioonide olulisust. Detsembrikuine päkapikkude tegevus on osa jõulutraditsioonidest, mida väärtustades arendame lastes soovi ka muid oma kultuuri või kitsamalt perekondlikke traditsioone jätkata.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: