Kuidas mõjub jõuluvana amet tema tervisele?

Jõuluvana
Jõuluvana Autor/allikas: Siim Semiskar/ERR SPORT

Jõuluajal on jõuluvanal kõige tihedam tööaeg, sest jõulukinke on vaja toimetada üle maailma. Ajakirjas British Journal of Medicine avaldatud artiklis analüüsiti jõuluvana töös ette tulevaid väljakutseid.

Jõulumehel on ainulaadne töörütm, sest 364 päeva on aega olulist tööd ette valmistada ja üks päev ehk 24. detsember on tõsiselt töine päev. Niisugune töörütm võib aga tasakaalust välja viia töö ja eraelu. Jõuluvana töö on jõululaupäeval märkimisväärne sellepoolest, et ta on pikalt ärkvel. Üle 18 tunni ärkvel püsimine viib aga inimese kognitiivsete funktsioonide halvenemiseni, mis on samaväärne, kui töötada kerges alkoholijoobes.

Täielik müsteerium on see, kuidas jõuluvana ohutult töötada saab, arvestades, et mitmetes kodudes on tavapärane juua klaasike veni või lausa kanget alkoholi. Kindlasti tuleks juua vett, sest isegi väike vedelikupuudus võib vähendada nii füüsilist kui ka vaimset võimekust. Lisaks on alkoholi tarvitamine tööajal väga ebaprofessionaalne. Keskkondlikud mõjutajad, näiteks niiskus ja temperatuur, mõjutavad samuti vedeliku kadumise kiirust.

Ajakirjas seisab, et jõuluvana võiks oma verbaalset sõnakasutust rohkem kontrollida. Näiteks jõuluvanale omane "ho ho ho" tähistab üldiselt tema naermist, kuid Oxfordi inglise keele sõnaraamatu kohaselt tähendab see väljend üllatust. Eesti keele seletava sõnaraamatu kohaselt väljendab sõna "Hoo" imestust, üllatust rõõmu ja uljust.

Kui jõuluvana teeb vea teenuse pakkumisel, on surve üsna suur, sest ootused temale on suured. Siiski on jõuluvanal aega terve aasta teha plaane "mis oleks kui" stsenaariumite jaoks. Nii ei pea jõuluvana kannatama ootamatute ehmatuste all. Kui midagi ei tundu olevat päris õige, teab jõuluvana, et parim viis meeskonda olukorrast teavitada, on saani ohutu peatamine ja olukorra ümber hindamine. Siiski pole jõulumees eksimatu. Palju on näiteid jõulukaartidest, kus jõuluvana kaotab kontrolli ja kukub katuselt alla või jääb korstnasse kinni.

Jõuluvanale on kindlasti oluline saanide ja kottide ergonoomika, et optimeerida põhjapõtrade ja oma meeskonna jõudlust. Kott on tõenäoliselt tohutult raske, kuid jõulukaartidel kujutatud piltidelt pole märgata mingisuguseid tõendeid seljavigastuste kohta.

Nii jõuluvana kui ka tema meeskond ei näita väsimuse märke vaatamata ägedale koormusele.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: