Miks kujutleme jõuluvana puna-valgena?

Ehk võivad Siberi kohalike hõimude praktikad meile öelda, miks saadame kaarte, millel on muuhulgas kenad valgete täppidega punased seened.
Ehk võivad Siberi kohalike hõimude praktikad meile öelda, miks saadame kaarte, millel on muuhulgas kenad valgete täppidega punased seened. Autor/allikas: Tiina Hiob

Jõuluvana on meie tänastes kujutlustes punavalge. Kas see on ikka alati nii olnud ja miks nüüd nii on? Vastab Tallinna Ülikooli reklaamiteooria lektor Tiina Hiob.

Üks põhjustest on Coca-Cola. Jõuluvana kui punavalges rüüs suure valge habemega kõhukas lahke vanamees on meie kujutlustesse istutatud Coca-Cola järjepidevate ja mõjusate reklaamide toel juba alates 1930. aastatest. See kompanii on teinud tõhusaid strateegilisi otsuseid oma joogi turundamisel. Nad on rakendanud suurepärase positiivsete emotsioonidega seotud nähtuse ehk jõulud koos selle peamise sümboli ehk kingitooja-Jõuluvanaga oma brändi teenistusse. 

Coca-Cola pakub iga aasta lõpus südamlikke jõulupilte mis iganes vormis ning kanalis ning konstrueerib lood tuginedes üldinimlikele igatsustele ja väärtustele. Lisaks kinnistatakse punavalget värvikombinatsiooni kui jõuludele ainumõeldavat lülitit, mis lükkab käima tõelise jõuluime meie südameis. Tere piim või Vilma tootesari sama värvikombinatsiooniga seda ei suuda: koht on juba võetud.

"Aga see pole veel kõik!" – nagu reklaamides aeg-ajalt kinnitatakse. Punase-valge kombinatsioonil on jõuludega seoses palju sügavamad juured, mille Coca-Cola targalt üle võttis. Need juured näivad ulatuvat paganlikku aega. 

Me ei pruugi seda teada, kuid asjast huvitatud teadlased, sealhulgas John Allegro, John Rush, Douglas Main, Greg Marley, on osutanud, et me tähistame jõule muu hulgas šamanistlike tähendusega märkide abil. Jõulud on seatud kohakuti talvise pööripäevaga, mis oli maagiline aeg. Siis peletati eemale kurje vaime, võeti ühendust hingedega, väestati soodsat tulevikku. Asjakohased abivahendid olid erinevad teadvust ning taju laiendavad ained, sealhulgas meilegi tuttav psühhoaktiivne punane kärbseseen (Amanita muscaria).

Ehk võivad Siberi kohalike hõimude praktikad meile öelda, miks saadame kaarte, millel on muuhulgas kenad valgete täppidega punased seened. Autor/allikas: Tiina Hiob

Ehk võivad Siberi kohalike hõimude praktikad meile öelda, miks me pööripäeva paiku kingitusi vahetame. Või miks saadame kaarte, millel on muuhulgas kenad valgete täppidega punased seened. Või miks kaunistame kuuski punavalgete jõuluehetega sealhulgas kärbseseenekestega ja miks laulame lendavate põhjapõtrade laule.

Teame ajaloost, et okupeerides maid, ideoloogiaid ja  religioone on tõhus võte katta olemasolev ja omaksvõetud kombe-, usu-, väärtusruum uuete ja uuele korrale sobivatega. Turunduseski saab samu strateegiaid rakendada. Sügavalt arhetüüpne ja alaläviseid jõulisi seoseid esile kutsuv värvikombinatsioon oli Coca-Colal nagu varnast võtta.

Juurde võib lugeda siit.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: