Ajaloolane: Roman von Ungern-Sternberg Eesti ajalugu ei mõjutanud

Roman von Ungern-Sternberg
Roman von Ungern-Sternberg Autor/allikas: Wikimedia Commons

Koalitsioonierakonnad toetavad katuserahadest 45 000 euroga MTÜ-d "Ungern Khaan", mille eesmärk on püstitada monument parun Roman von Ungern-Sternbergile. Eesti ajalugu parun ei mõjutanud ja maailma ajaloos ta erilist rolli ei etendanud, ütles Tartu Ülikooli ajaloo dotsent Ago Pajur.

Ungern-Sternberg oli Venemaa sõjaväelane ja üks antibolševistlike vägede juhte Venemaa kodusõjas, kes oli Eestis üles kasvanud.

Pajur ütles, et Ungern-Sternbergist on räägitud, kui ühel hetkel esile kerkinud tähest, kes tegelikus maailma ajaloos erilist rolli ei etendanud. Ta tegutses Eestist kaugel ja Eesti ajalugu ta ei mõjutanud. "See on iseküsimus, kui palju ta Venemaa kodusõja ajalugu suutis mõjutada. Värvikas isiksus oli ta kahtlemata, selle vastu ma ei vaidle."

Pajur rääkis, et Ungern-Strenberg tundis huvi Kaug-Idas toimuva vastu. Ta soovis luua mongooli ja vene alade ühendamisel iseseisvat riiki. Lisaks Mongoolia riigi loomisele plaanis ta Qingi dünastia taastamist Hiina troonil, mis oleks lõpuks pidanud viima Tšingis-khaani riigi taastamiseni. Tšingis-khaan rajas 13. sajandil maailma ühe suurima impeeriumi.

"Ega me tegelikult ei tea, kui tõsiselt ta seda [impeeriumi rajamist] kavatses, kui palju oli temas lihtsalt seikleja verd, kui palju oli temas reklaamimeest, kes oma ettevõtmisi promoda oskas ja tähelepanuorbiiti suutis sellega tõusta. Vähemasti omas ajas oli ta kahtlemata üsna erandlik tegelane," ütles Pajur.  

Isamaa noorteühenduse Res Publica juht Karl Sander Kase ütles, et Roman Ungern von Sternberg viis oma eesmärke ellu massimõrvade ja piinamiste toel. Ago Pajur selgitas, et ei ole ilmselt erilist kahtlust, et massihukkamisi, piinamisi ja veretöid Vene kodusõda iseloomustas, seega need ei saanud ka Ungern-Sternbergist mööda minna.

Ago Pajur leidis, et monumentidega ei tasuks üle pingutada. "Eesti ajaloos on märksa väärikamaid isikuid, kellele ei ole kunagi ühtegi monumenti rajatud ja kes kindlasti vääriksid seda tunduvalt rohkem kui Ungern-Sternberg.

"Ma ei näe põhjust, miks me peaksime tänapäeval Eesti vabariigis hakkama temale mälestussammast püstitama," ütles Pajur ja lisas, et see on tema isiklik subjektiivne seisukoht.

EKRE noorteühenduse Sinise Äratuse liikmete loodud MTÜ "Ungern Khaan" plaanib Eestis üles kasvanud parunile püstitada ausammast just mõnda temaga seotud kohta Eestis. Veel on plaanis muudel viisidel hoida Roman von Ungern-Sternbergi pärandit.

Ajaloolane Peeter Järvelaid rääkis parun Roman von Ungern-Sternbergist "Ringvaates":

 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: