Varajane menstruatsioon võib kuulutada raskemat menopausi

Foto: x1klima/Flickr (CC BY-ND 2.0)

Tüdrukuid, kellel algavad päevad väga noores eas, võib keskikka jõudes ees oodata raskem menopaus. Nad higistavad menopausi ajal tõenäolisemalt öösel rohkem ning kannatavad tõenäolisemalt kuumahoogude all, leidsid Queenslandi Ülikooli teadlased.

Menstruatsioon ehk päevad algavad igal naisel pisut erinevas vanuses. Nüüd näitas Queenslandi Ülikooli rahvatervise kolledži teadlaste uuring, et naise menopausi ja päevade algusaja vahel on seos.

Kui naine oli oma esimese menstruatsiooni ajal 11-aastane või noorem, võib tema menopaus kujuneda raskemaks. Võrreldes suguõdedega, kes said suguküpseks 14-aastaselt või hiljem, võivad selliseid naisi poole tõenäolisemalt kimbutada kuumahood. Samuti võivad nad menopausi ajal öösiti rohkem higistada.

Queenslandi ülikooli teaduri Hsin-Fang Chungi sõnul kogevad varem suguküpseks saanud naised keskeas tõenäoliselt mõlemaid: nii kuumahooge kui ka higistamist.

Chung lisab, et varem on leitud seos varajase kuupuhastuse ja elu jooksul tekkivate raskete haiguste vahel. Näiteks esineb varakult alanud päevadega naistel sagedamini teise tüübi diabeeti ja südame-veresoonkonna haigusi.

Uuringu projektijuhi professor Gita Mishra sõnul tuli uuringus välja ka päevade ja ülekaalulisuse vaheline seos. Nooremana suguküpseks saanud ja keskeas ülekaalulised või rasvunud naised kannatasid higistamiste ja kuumahoogude all kaks korda tõenäolisemalt kui kõhnemad ja hiljem suguküpseks saanud naised.

Sestap soovitab Gita Mishra noores eas menstrueerima hakanud naistel liituda tervisliku elustiili programmidega. Eriti juhul, kui kehakaal kipub probleeme valmistama.

Uuringus osales enam kui 18 000 keskealist naist. Uuritavad olid pärit Ühendkuningriigst, USAst ja Austraaliast.

Uuring valmis rahvusvahelise koostööprojekti InterLACE osana. Tulemustest kirjutatakse ajakirjas BJOG: an International Journal of Obstetrics & Gynaecology.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: