Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mitmed viljakusega seotud tegurid vähendavad naise tervist ohustavaid riske

Autor/allikas: Ingrid Miranda M/Creative Commons

Rinnaga toitmine, beebipillid, sünnitamine ja hiljem alanud menstruatsioon vähendavad erinevaid surmaga seotud terviseriske, selgub hiljutisest kümmet Euroopa riiki hõlmanud uuringust.

Uuring hõlmas enam kui 322 972 naist. Täpsemalt vaadati 25-70-aastaste naiste tervisenäitajaid ajavahemikul aastast 1992 kuni aastai 2000. Luubi alla võeti näiteks vanus esimese lapse sünnitamise ajal, rinnaga toitmine, viljatus ja viljakus, beebipillide tarvitamine ja menstruatsiooni ning menopausi algus. Lisaks vaadati veel väga paljusid teisi tervist mõjutavaid lisategureid, näiteks suitsetamist ja kehamassi indeksit (KMI). Terviseandmeid koguti küsitlustega toetades uuringut erinevate registrite ja andmebaaside infoga.

Uuringut juhtinud Melissa Merritt Londoni Imperial kolledžist selgitas, et uuringus vaadeldi erinevate surma põhjustavate tervise riskifaktorite, näiteks KMI, suitsetamise ja kehalise aktiivsuse mõju kõrval ka viljakust mõjutavaid faktoreid. Teadlased leidsid, et mitmed viljakusega seotud faktorid vähendavad oluliselt surmaga seotud riskifaktorite esinemist. „Nendel tavalistel viljakusfaktoritel võib olla pikaajaline mõju naise tervisele,“ ütles Merritt.

Uuringu tulemustes selgub näiteks, et naised, kes sünnitasid enne 20. eluaastat või pärast 31. eluaastat, ohustas suurem hulk surmaga seonduvaid terviseriske, näiteks vähki, aju- või südameveresoonkonna haigustesse haigestumine. Tervist toetavaim iga sünnitamiseks on aga artikli kohaselt 26-30. eluaasta vahel.

Noorelt ehk enne 20. eluaastat sünnitanute puhul täheldati rasedusega kaasneva kehakaalu mõju kehamassiindeksile, mis omakorda jäi edaspidi mõjutama naiste tervist.

Osaliselt on sünnitamisega ilmselt seotud ka rinnaga toitmise positiivne mõju – imetamise rinnavähiriski vähendavat toimet on kinnitanud erinevad varasemad uuringud.

Samas täheldati uuringus, et naistel, kes sünnitasid kaks või kolm last, oli vähem terviseriske kui ühe lapse sünnitanutel. Nii võiks uuringu põhjal kokku võtta, et sünnitamine vähendab erinevaid terviseriske, veel kasulikum on aga sünnitada vähemalt kaks last.

Uuringus vaadati ka veresoonkonnahaigustesse haigestumise riski ning leiti, et vähem esines veresoonkonnahaigusi neil naistel, kes olid sünnitanud, rinnaga toitnud ning kellel oli menstruatsioon alanud hiljem kui 15. eluaastal.

Üllatav oli sealjuures aga näiteks ka see, et beebipille tarvitanud mittesuitsetavatel naistel esines samuti vähem veresoonkonnahaigusi. Siinjuures aga tuleb rõhutada mittesuitsetamist, sest suitsetamine ja samaaegne beebipillide tarvitamine võivad suurendada tromboosiohtu.

Kogu uuringu puhul tuleb aga silmas pidada, et need üldistused on tehtud suure kohordi ehk suure hulga inimeste pealt ning tegureid, mis inimese tervist mõjutavad, on väga palju. Iga üksiku indiviid peal ei pruugi tegurite mõju olla üks-üheselt sama. Uuringus toodi välja vaid mustrid, millele teatud tegurite, näiteks sünnitamise, beebipillide või menstruatsiooni, esinemine osutas.

Artikkel „Reproductive Factors and Risk of Mortality in the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition: a Cohort Study“ ilmus ajakirjas BMC Medicine.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: