Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Naised ei lase mehevalikul end hormoonidest häirida

Naiste eelistused jäävad samaks vaatamata hormonaalsetele kõikumistele.
Naiste eelistused jäävad samaks vaatamata hormonaalsetele kõikumistele. Autor/allikas: azadam/Creative Commons

Naised eelistavad kindlate näojoontega mehi vaatamata sellele, kas nad võtavad beebipille või toimub parasjagu ovulatsioon, viitavad poolt tuhandet naist hõlmanud uuringu tulemused. Ühtlasi näitlikustavad need, et väikesemõõtmeliste katsete põhjal ei maksa teha kaugeleulatuvaid järeldusi.

Mitmetes varem läbiviidud sarnastes katsetes on leitud, et naised peavad rasestumisvastaseid tablette võttes või menstruatsiooni ajal meeldivamaks näiliselt madalama testosteroonitasemega mehi. See peegeldus näiteks ümarama lõua ja õhemate kulmudega nägude eelistamises.

"Teadlased on aga juba varem viidanud, et neil on olnud omad metodoloogilised probleemid. Näiteks ei osalenud neis kuigi palju naisi," märkis uurimuse juhtivautor Benedict Jones, Glasgow ülikooli psühholoogiaprofessor. See omakorda kasvatab võimalust, et põneva tulemuseni jõuti puhta juhuse läbi. Kui visata münti piisavalt kaua, võib saada tulemuseks "kulli" ka viis korda järjest. Teadusajakirjad avaldavad meelsamini aga just millegi olemasolu kinnitavaid uurimusi ehk positiivseid tulemusi.

Vähemalt osade varasemate katsete puudujääkide eemaldamiseks värbas Jones peaaegu 600 Suurbritannias elavat naist. Neist igaüks pidi võrdlema kümmet pildipaari ja hindama, kui ligitõmbavaks pidasid nad pildil kujutatud mehi. Kuigi näod kordusid, oli kujutisi digitaalselt muudetud. Osad paistsid seetõttu naiselikumad, teised mehelikumad. Samuti paluti naistel hinnata meeste sobivust nii juhu- kui ka pikemaajalise suhte loomise kontekstis.

Keskmiselt eelistavad naised maskuliinsemate näojoontega mehi (vasakul) hoolimata sellest, kuidas muutub nende hormoonide tase. Autor: Jones, et al./Psychological Science

Suurem osa naistest vastas küsimustikule ja andis oma süljeproovi kord nädalas viie nädala vältel. Umbes 200 andsid oma eelistustest teada kuus kuud hiljem ja veel 18 vastas ka kaks aastat hiljem saadetud küsimustikule. "Naiste eelistused olid väga stabiilsed. Me ei näinud, et need oleks järginud kuidagi muutusi hormonaalses tasakaalus ega sõltunud sellest, kas nad võtsid rasestumisvastaseid tablette," leidis Jones. Sarnase tulemuseni jõuti selle aasta märtsis avaldatud uurimuses, mis haaras 157 naist.

Kooskõlas eelnevate töödega leidis Jones kolleegidega, et laiemas plaanis hindasid naised kõrgemalt maskuliinsemate tunnustega nägusid. Rohkem paistis see välja lühisuhteid puudutava stsenaariumi korral. Meeste sobivust pikemalt kestvaks kooseluks kaaludes oli kõrgemalt hinnatud näod veidi vähem mehelikud.

Jones nentis, et ka vastavaldatud töö näol on tegu vaid ühe uurimusega, mida viidi läbi suhteliselt kontrollitud tingimustes. Teisisõnu võib vaielda, kas uuritud nähtus on üleüldse päris maailmas oluline. Lisaks olid kõik naised Euroopa päritolu ehk see seab täiendavad piirid, kui paljudele inimestele saab järeldusi laiendada. "Vähemalt võiksid leevendada tulemused veidi nende naiste muresid, kes võtavad rasestumisvastaseid tablette ja pelgavad, et need mõjutavad kuidagi nende mõtteid," lisas professor.

Samuti pidas ta julgustavaks märgiks, et uurimus avaldati vaatamata negatiivsele tulemusele. "Me peaksime sagedamini selliseid tõdemusi aeg-ajalt proovile panema. Taolisi uuringuid läbi viies võiksime aga juba algusest peale järele mõelda, kas see on tähendusrikka tulemuse saamiseks ikka parasjagu piisavalt suur," märkis Jones.

Uurimus ilmus ajakirjas Psychological Science.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: