Kopenhaageni hiigelmägi traumeerib ja vaimustab

Foto: Janika Möls

Taanlased ehitasid pealinna külje alla 3500 meetri kõrguse tehismäe, mille sees on hiiglaslik prügipõleti ja tipus karjatatakse jääkarusid. Mäe peal ja ümber elavad inimesed pistavad rinda uute kliimavöötmete ja muutunud jõuvahekordadega, kirjutab Kaspar Colling Nielsen oma debüütromaanis, mis on Novaatori värske podcasti keskmes.

Novaatori raamatuklubis arutlevad värskelt avaldatud ilukirjanduse üle teadlased ja õppejõud, kes on teoses olevate valdkondadega oma uurimistöö kaudu kokku puutunud.

Juunikuises podcastis on Maarja Merivoo-Parro külalisteks huumorit uuriv Eesti Kirjandusmuuseumi vanemteadur Liisi Laineste ning kirjandust uuriv Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse vanemteadur Elle-Mari Talivee.

Vesteldakse uue põlvkonna taani kirjanik Kaspar Colling Nielseni debüütromaani "Mount Kopenhaagen" üle, mille eestikeelse tõlke andis välja kirjastus Varrak.

Novaatori raamatuklubi on kõigile lugemishuvilistele ning seda kuulates ei pea pelgama, et kõnelejad reedavad raamatu sündmusi või tegevusliine. Akadeemikutele kohaselt ei ole fookuses mitte see, mis teoses juhtub, vaid see, millest tekst laiemas mõttes kõneleb.

Podcast sobib hästi üldkultuuriliseks sissejuhatuseks neile, kel plaanis kõnealune teos ise läbi lugeda. Samas annab see reflektsiooniainest neile, kel raamat juba läbi ning soov selle üle sügavamalt juurelda.

Sisujuht:
00.00 – sissejuhatus ja osalejate tutvustus
01.24 – inimene tahab maailma ümber kujundada
02.10 – maastiku muutumisega seotud trauma
04.10 – elame raamatu eelloos
05.37 – huumori mehhanismid
06.45 – üleoleku teooria
07.22 – tabude väljendamine
08.13 – ootamatu lahenduse teooria
08.45 – teoses kasutatud huumoritehnikad
11.40 – mäng tinglikkusega
15.00 – ühiskonnakriitilisus eesti ja taani lugeja jaoks
20.25 – tegelikkuse, unelmate ja mälestuste kontiinum
22.58 – agentsuse omistamine
26.55 – Magneeto armsuse anatoomia
29.08 – koht kirjandusloos
35.25 – mäeigatsus

Podcasti helikujunduses kõlab muusika kollektiivilt Rasmus Merivoo & The Marek Tammets / Pudisoo FM.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: