TTÜ nõukogu valis Tiit Landi ülikooli uueks rektoriks

{{1589806020000 | amCalendar}}
Foto: Kuvatõmmis

Tallinna Tehnikaülikooli nõukogu valis ülikooli uueks rektoriks praeguse Tallinna Ülikooli rektori Tiit Landi.

Tiit Landi kandidatuuri esitas rühm Teaduste Akadeemia akadeemikuid. Tema vastaskandidaadid olid praegune TTÜ rektor Jaak Aaviksoo ja professor Jarek Kurnitski.

Nõukogu valis rektori salajasel hääletusel koosseisu kahekolmandikulise häälteenamusega. Igal nõukogu liikmel oli üks hääl. Seega oli äravalituks vaja vähemalt kaheksa poolthäält.

Tallinna tehnikaülikooli nõukogu aseesimees Maive Rute sõnul ei olnud otsus umbusaldusavaldus praegusele rektorile Jaak Aaviksoole. Küll aga leidis nõukogu enamus, et ülikoolis tuleks juhtimistruktuur ümber korraldada.

"Võib-olla peaks seal olema teatud otsustuskohad teisiti jagatud, võib-olla ka mõned otsustused allapoole delegeeritud. Teiseks me näeme vajadust kaasata senisest rohkem akadeemilist kaadrit otsustusprotsessidesse," sõnas Rute.

Land: ülikool vajab stabiilsust ja töörahu

Tiit Land ütles esmaspäevasel pressikonverentsil, et peab end meeskonnamängijaks ja usub, et läbi kaasava juhtimise suudab tagada ta ülikoolile töörahu.

"Ma tean, et reformid on keerulised ja eriti struktuurireform ja tenuurisüsteemi sisseviimine, see puudutab praktiliselt kõiki ülikooli töötajaid. Inimestel on vaja selgust ja kindlust nendes protsessides, aga see kõik võtab aega. Usun, et saan kasutada oma kogemust Tallinna Ülikoolist, kus viis aastat tagasi toimus ka väga mastaapne struktuurireform ja tenuurimudeli sisseviimine on just alanud. Töörahu on väga oluline ja see on oluline inimeste motivaator," ütles Land.

TTÜ nõukogu esimees Gunnar Okk ütles, et ülikoolis on küll reforme tehtud, aga kõik nendest ei ole lõpuni viidud ning nendega tuleks uuel rektoril tegeleda.

"Mis puudutab rektori plaane tuleviku osas, oma osa on ka nõukogul, panna paika arengusuunad ja kinnitada arengukava tervele ülikoolile ja rektori ülesandeks on see arengukava ellu viia," ütles Okk.

Õppeprorektor jääks samaks, teadusprorektorina näeb Land vastaskandidaati

Land ütles, et teeb ettepaneku praegusele õppeprorektorile Hendrik Vollile jätkamiseks.

"Ma teen ettepaneku Jarek Kurnitskile teadusprorektori ametikohale asumiseks. Me ka valimiste käigus platvormide esitlemisel ja arutelude käigus nägime, et meil oli palju sarnaseid seisukohti," ütles Land ja lisas, et neil on ühine plaan luua ülikoolisisene grandifond, et parandada teaduse rahastamist.

Land lisas, et oluline on tuua ülikooli ka rohkem teadusprojekte.

"Kindlasti kaasaksin rektoraati ka soolise tasakaalustamise mõttes, aga ka sisuliselt, mõne naisprorektori," ütles Land.

Esimesena asjana kavatseb Land ülikooli töötajatega rääkida

Land ütles, et lubab olla koostöövalmis ning kavatseb kõigepealt töötajatega rääkida ning neid rohkem juhtimisse kaasata.

"Ma näen, et ülikoolis on oluline, et toimuks akadeemilist vahetust, mul väljaspoolt tulles oli võib-olla eelis," ütles Land ja lisas, et teine pilk võib viia ülikooli edasi.

TTÜ rektori valinud nõukogu liikmed on Gunnar Okk (nõukogu esimees), Maive Rute (nõukogu aseesimees), Heiti Hääl, Ardo Kamratov, Tõnis Kanger, Robert Kitt, Piret Mürk-Dubout, Arvo Oorn, Tiina Randma-Liiv, Mart Saarma, Andres Öpik.

Tiit Land asub TTÜ rektorina ametisse 1. septembril. Rektori ametiaeg on viis aastat. 

25. septembril 1964 sündinud Tiit Land on eesti biokeemik. Ta on alates 2011. aastast Tallinna Ülikooli rektor. Veebruaris 2016 valiti ta tagasi teiseks ametiajaks.

Land lõpetas 1982. aastal Võru 1. Keskkooli ja 1989. aastal Tartu Riikliku Ülikooli füüsika-keemiateaduskonna. Aastatel 1990–1994 oli Stockholmi Ülikooli doktorant.

Land kaitses 1994 Stockholmi Ülikoolis filosoofiadoktori (PhD) väitekirja. Väitekirja teemaks oli "Galanin receptor ligands: agonists and the first antagonists".

Aastatel 1994–1999 oli teaduriks USA riiklikus terviseinstituudis. Aastatel 1999–2006 Stockholmi Ülikooli Neurokeemia ja Neurotoksikoloogia Instituudi teadur ja õppejõud.

Aastail 2007–2011 töötas ta Tallinna Ülikoolis keemia õppetooli professorina.

 

Toimetaja: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: