Graafikud: teadlased küsisid uuringuteks 78 miljonit, said 18,7 miljonit eurot

Projektitoatluste arv 2020. aastaks.
Projektitoatluste arv 2020. aastaks. Autor/allikas: ERR / Unsplash

Teadusagentuur on praegu teinud uurimisrühmadele teatavaks esialgsed otsused, millised teadusuuringud võiksid saada rahastuse. Lõplikud otsused ning teemad, mida teadlased selle raha eest uurima hakkavad, selguvad uue aasta alguseks.

Kui 2018. aasta voorus oli edukusportsent 14, 2019. aasta voorus 21, siis 2020. aastal oli taotluste ja edukaks osutunud projektide suhe 24 protsenti.

Personaalne uurimistoetus on teadus- ja arendusasutuses töötava isiku või uurimisrühma kõrgetasemelise teadus- ja arendustegevuse projekti rahastamiseks eraldatav toetus.

Personaalseid uurimistoetusi on teadlaskarjääri eri etappidele vastavalt kolme tüüpi:

  • järeldoktori grant on uurimistoetus doktorikraadi või sellele vastava kvalifikatsiooni omandanud isikutele teadlaskarjääri alustamiseks Eesti või välisriigi tugevate teadusasutuste ja uurimisrühmade juures.
  • stardigrant on uurimistoetus esmase teadusliku uurimistöö kogemuse omandanud teadlastele iseseisva karjääri alustamiseks Eesti teadus- ja arendusasutuses, oma uurimisrühma loomiseks ning järelkasvu (sh doktorantide) edendamiseks.
  • rühmagrant on uurimistoetus teadlastele iseseisva teadlaskarjääri jätkamiseks Eesti teadus- ja arendusasutuses, teadustöö kõrge taseme tagamiseks, tugeva teadusrühma juhtimiseks ja järelkasvu (sh doktorantide) nkaasamiseks.

"Kuigi  taotluste edukus tõusis tänavu keskmiselt 24%ni, jäid kahjuks rahastuseta paljud väga tugevad teadusprojektid. Loodan, et teadusasutused kasutavad nende kõrgeid hindeid ehk niinimetatud oivalisuse pitseri saanud projektide toetamiseks jõudsalt kasvanud baasfinantseerimise raha.  Selleks, et kahandada aastate vahelisi ülisuuri uute projektide rahastamiseks vabanevaid summasid, tehti seekord umbes veerandi uurimistoetuste eraldamise otsus vaid üheks aastaks," kommenteeris Eesti Teadusagentuuri juhatuse esimees Andres Koppel.

Lõpliku rahastusettepaneku teeb hindamisnõukogu  pärast taotlejate ja teadusasutuste tagasiside analüüsi praeguse kava kohaselt 3. jaanuaril.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: