Komisjon soovitab sel aastal teadusraha taotlusvoorus muudatusi mitte teha

Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Oktoobri alguses otsustas haridusministeerium pidurdada tänavust teadusprojektide taotlusvooru, kuna leidis, et valdkondadele jagatava raha proportsioone tuleks muuta. Nüüd on teaduspoliitika komisjon soovitanud käimasolevas taotlusvoorus muudatusi mitte teha.

Teisipäeval toimub teadus- ja arendusnõukogu ehk TAN-i koosolek, mis annab nõu peaministrile teadusküsimustes. TAN-ile on praeguses teadusrahasegaduses omakorda andnud nõu teaduspoliitika komisjon, mis tegi ettepaneku vaadata üle, milline valdkond kui suure osa rahast peaks saama, kuid seda alles järgmise aasta taotlusvoorus, vahendas "Aktuaalne kaamera".

On kaks varianti, kuidas tulevikus võiks teadusraha valdkondliku jagunemise üle otsustada: proportsionaalne mudel ning algoritmiline mudel. Proportsionaalne mudel on kehtinud praegu 15 aastat ning ümber vaadataks lihtsalt osakaalud, kui palju mingi valdkond raha saab.

Tallinna tehnikaülikool on seisukohal, et ennekõike peaks raha juurde saama tehnikavaldkond.

"Niimoodi nagu me seni oleme toiminud, kus ühes kitsas loodusteaduste valdkonnas jagatavad uurimistoetused on nii arvult kui ka mahult suuremad kui tehnikateaduste, põllumajandusteaduste ja sotsiaalteaduste valdkonnas, ei ole üldiselt eesti teaduse ja ühiskonna huvides laiemalt," kommenteeris tehnikaülikooli teadusprorektor Renno Veinthal.

Ka teised ülikoolid on nõus, et teadusraha osakaalud tuleks valdkondade vahel üle vaadata, ehkki näevad, et raha peaks pigem juurde saama meditsiini ja põllumajanduse kui tehnika valdkond, mis praegu on samas suurusjärgus Põhjamaadega.

"Teaduspoliitika komisjonis jagunesid arvamused enam-vähem pooleks selles osas, missugusel kombel neid muudatusi teha," ütles haridusministeeriumi asekantsler Indrek Reimand.

Mitteakadeemilised komisjoni liikmed pooldasid lihtsalt valdkondade rahaosakaalude ümbervaatamist. Teadlased aga pooldasid pigem algoritmipõhist mudelit, kus iga valdkond saab neli protsenti ning ülejäänu rahast jaguneb vastavalt sellele, kui palju edukaid projekte valdkonnas on.

Kuna teadus sai juurde kaks miljonit eurot lisaraha, siis on vaja otsustada, kuidas see valdkondade vahel jaguneb. Siin ülikoolid üksmeelt ei leidnud.

"Selles osas on meil ettepanekud laual, aga ma enne koosolekut ei hakka jagama," ütles Reimand.

Nii teaduspoliitika komisjon kui ka TAN on nõuandvad kogud ning lõpuks otsustab ikkagi haridusminister, kuidas täpselt raha jagunema hakkab. Senised arengud annavad teadlastele lootust, et siiski käimasolev voor läheb lõpuni praegu kehtiva rahajaotuse alusel.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: