Päevavalgus annab psüühilist soojust

Šveitsi Föderaalsest Tehnikainstituudist ja ta kolleegid kirjutavad, et päevavalguse käes tajuvad inimesed ruumi soojemana.
Šveitsi Föderaalsest Tehnikainstituudist ja ta kolleegid kirjutavad, et päevavalguse käes tajuvad inimesed ruumi soojemana. Autor/allikas: Marc Kleen/Unsplash

Päevad lähevad nüüd järjest lühemaks ja ilmad külmemaks. Kuidas end siiski võimalikult soojalt ja mõnusalt tunda?

Šveitsi teadlaste uuringust ilmneb, et külmemates oludes võib tulla kasuks lasta aknast tuppa võimalikult palju päevavalgust — muidugi nii palju, kui seda parajasti on.

Giorgia Chinazzo Lausanne'is asuvast Šveitsi Föderaalsest Tehnikainstituudist ja ta kolleegid kirjutavad, et päevavalguse käes tajuvad inimesed ruumi soojemana.

Teadlased palusid 42 mehel ja 42 naisel vanuses 18 kuni 25 aastat veeta kolm tundi ruumis, milles õhutemperatuur oli kas 19, 23 või 27 kraadi ning päevavalgustase kas madal, keskmine või kõrge. Teadlased mõõtsid ka katseisikute tegelikku kehatemperatuuri.

Selgus, et 19-kraadises ruumis meeldis katseisikutele olla paremini, kui see oli päevavalgust täis. Kui aga ruum oli soojem, siis tundus neile mugavam, kui päevavalgust oli pigem vähem.

Et inimeste kehatemperatuur valguse hulgast ei sõltunud, siis järeldavad teadlased, et nende valguslikud eelistused on puhtalt psühholoogilised.

Chinazzo ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Scientific Reports, et inimeste taju iseärasusi võiks ära kasutada kütte- või jahutuskulude kokkuhoiuks: kui inimeste subjektiivset temperatuuritaju saab mõjutada puhtalt päevavalguse tuppa laskmise või mitte laskmisega, siis võivad soojusseadmed töötada rohkem aega säästurežiimil.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oiderma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: