Tehisaru kasutaja võib jätta kolleegidele laisa ja asjatundmatu mulje
Arvate, et jätate töökaaslastele tohutu hea mulje, kui kasutate töö tegemisel abiks tehisaru? Vale! Tuleb välja, et need, kes kasutavat tööl tehisaru rakendusi, mõjuvad kolleegidele pigem vähem tööka ja vähem asjatundlikuna.
Nii vähemalt väidab rühm Ameerika teadlasi, kes väidab end olevat asja uurinud.
Jessica Reif, Richard Larrick ja Jack Soll Põhja-Carolinas Durhamis asuvast Duke'i Ülikoolist korraldasid neli interneti-katset, milles osales 4000 inimest.
Teadlased palusid inimestel ette kujutada olukordi, kus mõned töötajad kasutavas tööl tehisaru, aga teised mitte. Küsiti otse, kuidas nad end sellises olukorras töötades tunneksid, või kuidas nad arvavad, et teised tunneksid.
Esimeses katses paluti inimestel kujutleda, kuidas nad ise töö juures tehisaru rakendust kasutavad. Siis küsiti neilt, mida kaastöötajad ses olukorras neist võiksid arvata. Nii saidki teadlased teada, et paljude inimeste arvates peaksid töökaaslased neid sellisel puhul laisemaks, vähem hoolamaks ja vähem asjatundlikuks.
Samuti oli inimestel tunne, et neid nähtaks kergemini asendatavana kui neid, kes saavad töö tehtud ilma tehisaru abita.
Teises katses palusid teadlased inimeste kirjeldada, mida nad ise tunnevad nende kolleegide suhtes, kes tööl tehisaru kasutavad. Tuli välja, et paljude arvates olid tehisaru kasutajad ka sest vaatepunktist vaadates asjatundmatumad, laisemad, hooletumad ja sõltuvamad.
Kolmandas katses paluti inimestel end ette kujutada juhina, kes peab uue töötaja tööle võtma. Selgus, et selgi juhul võtaksid kujuteldavad juhid kandidaate, kes tunnistavad tehisaru rakendustele toetumist, vähem tõenäoliselt tööle.
Siin oli siiski üks erand: kui värbaja ise kasutas töös tehisaru, siis sobis talle ka samasugune uus töötaja.
Neljandas katses küsisid teadlased inimestelt, kuidas nad suhtuvad tehisaru kasutamisse tööasjade ajamiseks juhul, kui on kindlalt teada, et sest kasutamisest on kasu. Alles sel juhul suhtuti tehisarru lõpuks enamjaolt positiivselt.
Viimaseil aastail on tehisarurakendusi nagu ChatGPT-d ja teisi hakatud laialt kasutama nii meelelahutuslikel kui ka töistel eesmärkidel. Tasub teada, kuidas nende rakenduste kasutajaisse suhtutakse.
Tulemused on avaldatud Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes.